Spacer
23.05.2021

"Warszawa Starego Doktora" - spacer miejski

Na obrazie widzimy grupę osób - kobiet i mężczyzn, w czasie spaceru miejskiego.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Janusz Korczak - lekarz, pedagog, publicysta, warszawiak, Polak, Żyd, mason. Zapraszamy na spacer, podczas którego odwiedzimy miejsca związane z jego życiem.

  • 23 maja (niedziela), godz. 14.30 - 16.30  
  • bilety: normalny 20 zł, ulgowy: 15 zł, KUP BILET>>

Był autorem powieści o królu Maciusiu, należącej obecnie do kanonu literatury dziecięcej. Pracował społecznie, leczył i wychowywał dzieci, walczył o ich prawa. Dzisiaj jest patronem ulic i szkół. Patrzy na nas z pomników. Stał się symbolem heroizmu i wierności wyznawanym zasadom. Nie chcemy jednak mówić wyłącznie o człowieku ze spiżu. Opowiemy, dlaczego w dzieciństwie czuł się samotny, za co nienawidził szkół, do których chodził i jak pamięć o tym, czego sam doświadczał jako dziecko, wpłynęła na jego poglądy wychowawcze. 

W czasie spaceru przeniesiemy się do Warszawy początku XX wieku. Pomówimy o tym, jakim była miastem w latach młodości Korczaka. Jako student, początkujący literat, a potem młody lekarz, stykał się na co dzień z problemami najbiedniejszych warszawiaków. Zastanowimy się jak wpłynęło to na jego światopogląd i wrażliwość społeczną. Zmierzymy się także z pytaniami o  trudne nieraz relacje między Korczakiem a jego współpracownikami, o to, jak definiował własną tożsamość i jakim człowiekiem był prywatnie.  

Spacer poprowadzi dr Mariusz Jastrząb . 

dr Mariusz Jastrząb, historyk dziejów społecznych i gospodarczych, kulturoznawca, wykładowca akademicki, przewodnik muzeum POLIN, mieszkaniec Muranowa. Przez ostatnich dwadzieścia lat pisywał “poważne” książki i artykuły, wygłaszał referaty na konferencjach naukowych, ale przygotowywał też gry edukacyjne i tworzył scenariusze zajęć dla dzieci. Słowem: zmagał się z historią na przeróżne sposoby...

Spacer jest częścią programu towarzyszącego otwarciu galerii "Dziedzictwo", nowej galerii wystawy stałej.