Edukacja

Warszawa, Łódź, Kraków, Białystok, Lublin – poznaj historie społeczności żydowskiej

Zorganizuj w klasie specjalne pokazy filmów o historii społeczności żydowskich w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku i Lublinie.

Zapraszamy na wspólną podróż do pięciu miast, które przed II wojną światową były największymi i najważniejszymi ośrodkami życia żydowskiego w Polsce. Ich historię, podzieloną na trzy okresy historyczne, opowie YouTuberka Ala.

Filmy mają przypominać, jak żyli i ginęli polscy Żydzi. Opowiedzieć, jak wyglądało życie Żydów przed II wojną światową, jak Zagłada położyła mu kres oraz pokazać współczesne próby jego "odzyskiwania" oraz pamięci o nim. Jednocześnie każdy z nich przybliża ten najważniejszy, lokalny wycinek wielkiej historii.

Przeczytaj więcej o historii tych miast w specjalnym artykule dla nauczycieli i nauczycielek:

Filmy są dostępne w wersji z audiodeskrypcją i z tłumaczeniem na PJM (filmy o Warszawie, Łodzi i Krakowie) mają wgrane napisy w języku polskim i angielskim.

Zachęcamy do przeprowadzenia lekcji z wykorzystaniem filmów i naszych materiałów w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypadającym na 27 stycznia:

Realizacja filmów:

  • Łukasz Kamil Kamiński.

Scenariusz:

  • Łukasz Kamil Kamiński,
  • Lily Just,
  • Wojciesz Szupelak.

Produkcja:

  • Muzeum POLIN.

 

"Białystok"

"Lublin"

"Łódź"

"Kraków i Kazimierz"

"Muranów – Dzielnica Północna"

Materiały dostępne >>

Łukasz Kamil Kamiński – ur. 1986 w Warszawie. Absolwent Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Montażysta i reżyser oraz pedagog filmowy. Zrealizował filmy reportażowe, fabularne oraz video-art, które były pokazywane m.in. na: Festiwalu "Młodzi i film" w Koszalinie, Lubuskim Lecie Filmowym, Polish Film Festival w Los Angeles, The San Francisco Film Awards, Konkursie Gepperta we Wrocławiu. Uczy podstaw filmowania i montażu filmowego na Uniwersytecie Warszawskim w ramach Uniwersytetu Otwartego oraz w Wyższej Szkole Biznesu, Mediów i Reklamy. Prowadzi także zajęcia filmowe dla seniorów oraz młodzieży. Ojciec.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl