Wykład
6.07.2022

Ukryte przedmioty: kultura materialna Żydów przebywających w ukryciu

Zapraszamy na wykład Natalii Aleksiun, który będzie poświęcony doświadczeniu ukrywania się we wschodniej Galicji (Zachodnia Ukraina) widzianemu przez pryzmat kultury materialnej, w osobistych świadectwach żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci.

  • 6 lipca (środa), godz. 19.30
  • WSTĘP WOLNY
  • Miejsce: Muzeum POLIN, sala konferencyjna A
  • Wykład w j. angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na j. polski

Wielu ocalałych z Zagłady mieszkańców Europy Wschodniej wspominało przedmioty, które stracili, oraz te, które zachowali, ukrywając się i podając się za nie-Żydów. Przedmioty te były nasycone znaczeniem osobistym i rodzinnym. Niektóre były "żydowskie", ponieważ były używane w życiu codziennym albo podczas uroczystości rodzinnych, inne miały łatwo rozpoznawalny "żydowski" charakter, ponieważ pełniły funkcje religijne. Niektóre z nich były tylko użytkowe, inne były osobistymi pamiątkami. Przedmioty są dla Natalii Aleksiun punktem wyjścia do umówienia doświadczenia ukrywania się Żydów we wschodniej Galicji. 

Wykład realizowany jest w ramach międzynarodowej sesji artystyczno-naukowej "Badania artystyczne w studiach nad pamięcią (Artistic Research in the Memory Studies)" towarzyszącej wystawie "Kryjówki. Architektura przetrwania" w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki i TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie.

Dowiedz się więcej o wystawie >>

Natalia Aleksiun jest profesorką najnowszej historii Żydów w Graduate School of Jewish Studies, Touro College w Nowym Jorku.

 

Wykład odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.

Logo Global Outreach Program

Program GEOP możliwy jest dzięki wsparciu Taube Philanthropies, The William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

logo Taube Philantropies logo William K. Bowes Junior Foundation logo SZIH