Wykład
6.07.2022

Kryjówki. Architektura przetrwania. Interdyscyplinarne formy badawczo-artystyczne

Natalia Romik opowie o badaniach, które stanowią podstawę jej wystawy "Kryjówki. Architektura przetrwania" prezentowanej obecnie w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki.

  • 6 lipca (środa), godz. 18.30
  • WSTĘP WOLNY
  • Miejsce: Muzeum POLIN, sala konferencyjna A
  • Wykład w j. angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na j. polski

Wystawa Natalii Romik jest artystycznym hołdem dla architektury przetrwania, kryjówek budowanych i użytkowanych przez Żydów podczas Holokaustu. Kuratorami wystawy są Stanisław Ruksza i Kuba Szreder. Podczas wykładu posłuchamy o doświadczeniach terenowych Natalii, relacjach ze społecznościami i instytucjami lokalnymi, najciekawszych odkryciach i znaleziskach, które przyniósł trzyletni projekt badawczy, prowadzony we współpracy z Aleksandrą Janus.

Podczas wykładu poruszony zostanie także temat wyjątkowej koalicji z badaczami i specjalistami z wielu dziedzin, bez których dotarcie do śladów wojennych żydowskich kryjówek byłoby niemożliwe.

Wykład realizowany jest w ramach międzynarodowej sesji artystyczno-naukowej "Badania artystyczne w studiach nad pamięcią (Artistic Research in the Memory Studies)" towarzyszącej wystawie "Kryjówki. Architektura przetrwania" w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki i TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie.

Dowiedz się więcej o wystawie >>

Po wykładzie Natalii Romik uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość wysłuchania wystąpienia prof. Natalii Aleksiun "Ukryte przedmioty: kultura materialna Żydów przebywających w ukryciu", na które również zapraszamy. Natalia Aleksiun jest profesorką najnowszej historii Żydów w Graduate School of Jewish Studies, Touro College w Nowym Jorku.

Wykład odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.

Logo Global Outreach Program

Program GEOP możliwy jest dzięki wsparciu Taube Philanthropies, The William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

logo Taube Philantropies logo William K. Bowes Junior Foundation logo SZIH