Spacer
14.10.2022 - online

TISZ Festiwal: Oprowadzanie online po wystawie "Od kuchni" po angielsku

Natalia Mętrak-Ruda, fot. M. Starowieyska

Kulinarna podróż przez Atlantyk będzie głównym motywem oprowadzania online Natalii Mętrak-Rudej, w którym pojawią się konteksty historyczne, ale także Woody Allen, "Seks w wielkim mieście" i udawany orgazm Meg Ryan.

  • 14 października (piątek), godz. 20.00 – spacer online po angielsku
  • Transmisja na kanale YouTube Muzeum POLIN >>

Kanapka z pastrami, bajgle z łososiem i kremowym serkiem, rosół z kurczaka na przeziębienie – klasyki amerykańskiej kuchni żydowskiej mają swoje korzenie w aszkenazyjskiej kulturze kulinarnej. Droga ze Środkowej Europy do Nowego Świata przeobraziła je zgodnie z odmiennym kontekstem geograficznym, który w przypadku kuchni żydowskiej jest wszystkim – choć podstawowe zasady koszeru i obrzędy pozostają w zasadzie nienaruszone, kuchnia żydowska swoje bogactwo i różnorodność zawdzięcza ciągłym podróżom.

Natalia Mętrak-Ruda – tłumaczka literatury anglojęzycznej i włoskiej, kulturoznawczyni, dziennikarka kulinarna. Przez kilka lat pisała o polskiej kuchni dla anglojęzycznych czytelników dla portalu Culture.pl. Prowadzi bloga o historii kulinariów – Przeszłość od kuchni. Jej książka o historii wegetarianizmu ukaże się jesienią 2022 roku w Wydawnictwie Poznańskim.

Logo organizatorów, współorganizatorów, partnerów i patronów wystawy Od kuchni online, m.in.: Muzeum POLIN, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Jankilevitsch Foundation, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielu innych.