Film

„Szaleńcy. My pierwsza brygada”

Kadr z filmu "Szaleńcy". Dwaj żołnierze obejmują się.
fot. Filmoteka Narodowa

Udany debiut Leonarda Buczkowskiego, twórcy słynnych Zakazanych piosenek i Przygody na Mariensztacie. Opowieść o drodze Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego w latach 1914–1920, przedstawiona na przykładzie losów trójki przyjaciół. Mimo że bohaterowie „gotowi są na śmierć (…) na każde skinienie” Naczelnego Wodza, charakter filmu jest mniej propagandowy niż w przypadku innych obrazów nurtu patriotycznego. Po wielu przeróbkach do scenariusza do­dano elementy farsy koszarowej oraz wątek miłosny – rannego legio­nisty i ukrywającej go panienki z dworu. Krytyka przychylnie oceniła film, a jego powodzenie przypie­czętował Złoty Medal na Wystawie Światowej w Paryżu w 1929 roku.

MUZYKA: Mova Movie Trio w składzie: Bartek Smorągiewicz – klarnet, saksofony; Mateusz Wachowiak – akordeon, ukulele; Łukasz Owczynnikow – kontrabas, gitara basowa.

20 sierpnia, godz. 19.00 , bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Muzeum.

KINO_MUZYKA_LATO

Tego lata na muzealnym ekranie zagoszczą filmy nieme z muzyką na żywo towarzyszące wystawie Żyd, Polak, legionista 1914–1920. Prezentujemy film o wojnie polsko-bolszewickiej zrealizowany na zamówienie wydziału propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych, historie Filipka z legionowego biura werbunkowego i kapitana Łazowskiego wracającego do ukochanej żony z rosyjskiej niewoli.

Załączniki:
  • Więcej informacji o filmie i reżyserze
    Pobierz plik 320.32 KB / PDF