Film

„Mogiła nieznanego żołnierza”

Czarno-białe zdjęcie - młoda kobieta klęczy, trzymając dłonie na brodzie. Nachyla się nad ozdobną misą.
fot. Filmoteka Narodowa

„Wielki dramat poświęcenia i bohaterstwa ilustrujący wskrzeszenie Polski oraz grozę rządów bolszewickich” – jak pisała prasa po premierze filmu – przedstawia wojenne losy kapitana Łazowskiego. Wezwany na front w 1916 roku dostaje się do niewoli bolszewickiej. W Krakowie jego powrotu wyczekują córka i żona.

Reżyser filmu Ryszard Ordyński (właśc. Dawid Blumenfeld) specjalizował się w tematyce patriotycznej – w rok po Mogile… wyreżyserował pierwszą w historii adaptację Pana Tadeusza. W filmie w roli amanta zagrać miał Witkacy. Jednak po dwóch dniach zdjęciowych zniechęcił się do branży kinematograficznej.

>> Więcej informacji o filmie i reżyserze

Muzyka: Rafael Rogiński – gitarzysta, kompozytor, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Lider między innymi zespołów Shofar i Cukunft reinterpretujących tradycyjną muzykę żydowską.

6 sierpnia, godz. 19.00, bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Muzeum.

KINO_MUZYKA_LATO

Tego lata na muzealnym ekranie zagoszczą filmy nieme z muzyką na żywo towarzyszące wystawie Żyd, Polak, legionista 1914–1920. Prezentujemy film o wojnie polsko-bolszewickiej zrealizowany na zamówienie wydziału propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych, historie Filipka z legionowego biura werbunkowego i kapitana Łazowskiego wracającego do ukochanej żony z rosyjskiej niewoli.