„Cud nad Wisłą”
„Każdy w czyjej piersi bije serce Polaka, miłującego swoją Ojczyznę (…), niech zobaczy wielki obraz w 2-ch seriach Cud nad Wisłą” zachęcał „Kurier Poranny” w 1921 roku. Film powstał niemal równolegle do portretowanych wydarzeń historycznych – bitwy warszawskiej, która zdecydowała o wygranej Polski w wojnie polsko-bolszewickiej. Sekwencje końcowe zawierają dokumentalny zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej 14 listopada 1920 r. Jedną z ról kobiecych zagrała Jadwiga Smosarska – największa gwiazda przedwojennego kina. Ryszard Bolesławski, chwalony za sprawnie zrealizowane sceny batalistyczne, w 1923 roku wyemigrował do Hollywood gdzie kręcił przeboje kasowe z Gretą Garbo i Marleną Dietrich.
Więcej informacji o filmie i reżyserze.
MUZYKA
- Mikołaj Trzaska – saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor uważany jest za jednego z kluczowych przedstawicieli jazzowej awangardy w Polsce. Współzałożyciel legendarnego zespołu Miłość, twórca muzyki do filmów Wojciecha Smarzowskiego.
- Adam Witkowski – muzyk eksperymentalny i producent związany z bydgoskim klubem Mózg, a także malarz, grafik i autor filmów wideo.
27 sierpnia, godz. 19.00 , bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Muzeum.
KINO_MUZYKA_LATO
Tego lata na muzealnym ekranie zagoszczą filmy nieme z muzyką na żywo towarzyszące wystawie Żyd, Polak, legionista 1914–1920. Prezentujemy film o wojnie polsko-bolszewickiej zrealizowany na zamówienie wydziału propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych, historie Filipka z legionowego biura werbunkowego i kapitana Łazowskiego wracającego do ukochanej żony z rosyjskiej niewoli.