Spotkanie
9.12.2022

Szabatowa kolacja

W piątkowy wieczór zapraszamy na ostatnią w tym roku kolację szabatową. Pełna światła i ciepła kolacja nawiązywać będzie do Chanuki, jednego z najpiękniejszych świąt żydowskich.

  • 9 grudnia (piątek), godz. 19.00-21.00
  • Hol główny Muzeum POLIN
  • Bilety: 250 zł, KUP BILET >>

Grudzień to czas wyjątkowy, w którym przypada święto Chanuki, zwane też Świętem Świateł lub Świętem Ognia. Chanuka upamiętnia zwycięstwo słabszych i uciskanych nad agresorami, którzy próbowali narzucić im swoją kulturę i religię, oraz cudowne rozmnożenie oliwy potrzebnej do zapalenia światła w Świątyni.

Menu chanukowej kolacji szabatowej przygotuje mistrzyni cukiernictwa i wypieków – Alessia Di Donato oraz muzealne bistro "Warsze", a napoje dobierze sommelierka – Katarzyna Federowicz.

Chanuka to święto snucia historii, dlatego podczas kolacji Krystyna Czubówna przeczyta fragmenty opowiadań Izaaka Baszewisa Singera, a komentarz do menu wygłosi kuratorka wydarzeń kulinarnych i wystawy "Od kuchni" – Magdalena Maślak.

W ten szabatowy wieczór zapraszamy na wspólne spędzenie z nami wyjątkowego czasu przy stole.

Menu związane ze świętem Chanuka

(100% wegetariańskie)

Przystawka

  • Concia di zucchine – słodko-kwaśna cukinia z oliwą extra vergine fruttato, ser kozi
    biały, chałka parwe

Zupa

  • Goldene jojch z kreplech z nadzieniem z grzybów i kapusty

Danie główne

  • Kugel z warzywami glazurowanymi w miodzie i kardamonie, sos śliwkowy 

Deser

  • Strudel z jabłkami z winem Marsala, krem waniliowy

Menu będą towarzyszyć wina dobrane przez sommelierkę Katarzynę Federowicz.

Alessia Di Donato – rzymianka z urodzenia, szefowa kuchni specjalizująca się w cukiernictwie; uczy technik kulinarnych, pisze o jedzeniu; miłośniczka sztuki, podróży i dobrego życia. Absolwentka prestiżowych szkół kulinarnych: Le Cordon Bleau, Accademia Italiana Del Pane oraz Paidei – profesjonalnej szkoły cukiernictwa w Mediolanie, gdzie zdobyła dyplom pod kierunkiem Massimo Pica. Popularyzatorka kuchni żydowskiej, od lat współpracuje z Muzeum POLIN, prowadząc warsztaty i kursy kulinarne. Dzięki swoim daniom zabiera nas w podróż przez kuchnię włoską i żydowską.

Krystyna Czubówna – dziennikarka i lektorka, od ponad czterdziestu lat związana z radiem i telewizją. Od kilkunastu lat zawodowo zajmuje się tylko czytaniem. Nagrywa audiobooki. Ma na swym koncie udział w realizacji wielu filmów, w których zarówno udziela głosu jako lektor czy narrator, jak i gra mniejsze role. Współpracuje z teatrami. Często można ją usłyszeć, rzadziej zobaczyć w reklamie. Dowodem jej wielkiej popularności były zdobywane nagrody: cztery Telekamery, trzy Wiktory, "Złoty Laur" Przekroju, tytuł Mistrza Mowy Polskiej (przyznany w I edycji) i wiele innych. Ponadto zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z 2 listopada 1999 roku otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Katarzyna Federowicz – sommelierka, hydrosommelierka, trenerka multisensoryczna. Wokalistka i mentorka. Wykładowczyni w Międzynarodowej Szkole Barmanów i Sommelierów. Prowadzi szkolenia z zakresu wiedzy o winie, uważnej degustacji oraz sztuki łączenia win i potraw.

Stworzyła autorski program warsztatów sensorycznych, podczas których m.in. uczy odczytywania energii wina i wykazuje podobieństwa w odczuwaniu wina i muzyki. Przez lata związana z warszawską gastronomią. Promotorka polskiej sceny winiarskiej. Doradczyni winnic.