Spacer
9.05.2021

"Sławni mieszkańcy Muranowa" - spacer miejski

Na zdjęciu przewodniczka pokazuje zdjęcie grupie dorosłych osób, które oprowadza po mieście
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Podczas spaceru opowiemy o sławnych niegdyś, a dziś często zapomnianych, postaciach związanych z Muranowem. 

  • 9 maja (niedziela), godz. 14.30-16.30  
  • bilety w cenie: normalny 20 zł, ulgowy: 15 zł, KUP BILET>>

Pamięć o niektórych wybitnych postaciach związanych z Muranowem, na przykład o twórcy esperanto Ludwiku Zamenhofie, wciąż trwa. Ale na Muranowie mieszkali lub pracowali również tacy ludzie jak gwiazda teatru Ola Lilith czy tenor Gerszon Sirota nazywany "żydowskim Carusem". Za życia byli wielbieni przez tłumy. Dziś ich nazwiska znane są nielicznym. Zapraszamy na spacer śladami sławnych mieszkańców Muranowa. Tych pamiętanych do dzisiaj i tych całkowicie zapomnianych. 

Opowieść rozpoczniemy od Gerszona Siroty, którego otoczone atmosferą skandalu koncerty przyciągały rzesze melomanów z całej Warszawy. Siroty można było  posłuchać w Wielkiej Synagodze na Tłomackiem i w Metropolitan Opera. Przypomnimy też Olę Lilith, gwiazdę związaną między innymi z Teatrem Azazel, której występy zbierały entuzjastyczne recenzje w Polsce i za granicą. Lilith przez dwa lata występowała w Ameryce. Odnosiła sukcesy w teatrach rewiowych Nowego Jorku na 2nd Avenue. Po powrocie do Polski w 1933 r. prezentowała na scenie amerykańskie szlagiery. Andrzej Włast zaangażował ją do teatru muzycznego Rex.

Podczas spaceru nie zapomnimy także o bardziej znanych postaciach, takich jak Ludwik Zamenhof. Spróbujemy spojrzeć na ich życie i dokonania z nowej perspektywy. Spacer poprowadzi Beata Meller.

Beata Meller, analityczny umysł i fascynacja matematyką zaprowadziły ją na Wydział Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej, natomiast chęć głębokiego poznania i zrozumienia miejsca, w którym mieszka, sprawiła, że została licencjonowaną przewodniczką po Warszawie, Muzeum POLIN, rezydencjach królewskich, Muzeum Narodowym i Muzeum Fryderyka Chopina; oprowadza turystów małych i dużych, indywidualnych i zorganizowane grupy; w trakcie swoich wycieczek przedstawia fakty i obala mity; kocha sztukę, książki i Ludzi.

Spacer jest częścią programu towarzyszącego otwarciu galerii "Dziedzictwo", nowej galerii wystawy stałej.