Spotkanie
20.06.2024

Oto obiekt: Żydzi na wakacjach

Szukasz inspiracji na wakacje? Może znajdziesz je na zdjęciach sprzed 100 lat? Zapraszamy na spotkanie, na którym porozmawiamy o obiektach z naszej kolekcji związanych z podróżami i spędzaniem wolnego czasu.

Jak wakacje wyglądały przed wojną i w okresie powojennym, opowiedzą nasze gościnie, liderki środowiska żydowskiego w Polsce, Bella Szwarcman-Czarnota i Dorota Ciesielska. Monika Harchut, kuratorka zbiorów archiwalnych w Muzeum POLIN, przedstawi obiekty z kolekcji. A spotkanie poprowadzi Piotr Kowalik, główny specjalista ds. judaistyki i metodyki z Działu Edukacji Muzeum POLIN. Zapraszamy!

Bella Szwarcman-Czarnota – autorka i tłumaczka. Współzałożycielka, a później przez ponad dwadzieścia lat redaktorka i felietonistka czasopisma żydowskiego "Midrasz". Napisała 5 książek, w tym śpiewnik rodzinny oraz nagrała płytę wspólnie z córką i siostrą. Przetłumaczyła ponad 40 książek z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Pracowała jako wychowawczyni na koloniach letnich prowadzonych przez TSKŻ. Od kilkunastu lat wygłasza wykłady poświęcone kobietom biblijnym w Austriackim Forum Kultury. Wykłada także na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym. Laureatka nagrody im. Ks. S. Musiała oraz J. Karskiego i P. Nireńskiej.

Dorota Ciesielska – kierowniczka Klubu Fundacji Laudera w Łodzi w latach 1998–2020 (ze wsparciem męża Bronisława). Od 1998 roku jako pracowniczka Fundacji zaczęła (także wraz mężem) organizować różne formy wypoczynku letniego i zimowego dla osób ze środowiska żydowskiego z całej Polski, dla wszystkich grup wiekowych. W latach 2000–2020 była kierowniczką obozów i kolonii żydowskich, prowadzonych przez samą Fundację Laudera, i tych stworzonych przez Fundację we współpracy z innymi organizacjami (Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, JDC Polska). Ponadto Dorota i Bronisław Ciesielscy w latach 2012–2020, prowadzili dla dzieci z różnych miejsc w całym kraju żydowską szkołę internetową E-Lauder Polska.

 

Dofinansowano:

Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych