Oto obiekt: Z pracowni konserwatorskiej na wystawę
image

image

image

image

image

Co dzieje się z obiektem, zanim trafi na wystawę? Co łączy skład jogurtu z klejem do konserwacji? Czy papier zabytkowy lubi wodę? Na te i na inne intrygujące pytania odpowiedzą konserwatorki Muzeum POLIN, które na co dzień dbają o bezpieczeństwo naszej kolekcji.
- 26 października 2023 (czwartek), godz. 18.00, BRAK MIEJSC
- Galeria "Dziedzictwo"
- Liczba miejsca ograniczona
- Prowadzenie: Agnieszka Cyrulik, Marta Stawińska
W czasie spotkania dowiecie się, jaką drogę przechodzi obiekt od nabycia do sali wystaw. Zobaczycie, czym różni się konserwacja judaików od dzieł sztuki czy archiwaliów, oraz dowiecie się, dlaczego nie każdy obiekt poddawany jest konserwacji. Pokażemy podstawowe metody pracy, narzędzia i niezbędne materiały do konserwacji papieru. Przedstawimy sposoby pakowania i przechowywania archiwaliów i obiektów muzealnych, przydatne również w domowych archiwach. W dużym powiększeniu zobaczymy różne gatunki papieru oraz sprawdzimy, jaki wpływ na atrament ma upływający czas.
W pracowni konserwacji papieru Muzeum POLIN rocznie poddajemy zabiegom konserwatorskim ok. 1000 obiektów. Większość stanowią archiwalia – dokumenty, listy i fotografie. Na stołach konserwatorskich goszczą również obiekty przestrzenne i dzieła sztuki. Troska o zbiory muzealne to nie tylko zabiegi konserwatorskie, to także prace introligatorskie, prawidłowe przechowywanie oraz kontrola warunków klimatycznych.
W czasie wizyty w pracowni poznacie wyzwania prac konserwatorskich, m.in. na przykładzie kilku zabytków: wielkoformatowej fotografii rodziny żydowskiej oraz zabytkowych książek i starodruków. W czasie spotkania zaprezentujemy efekty kilku prac konserwatorskich, opowiemy, jak obiekt zmienia się podczas konserwacji, oraz podzielimy się przyjemnościami i trudnościami związanymi z tym zawodem.
Podczas spotkania zostaną zaprezentowane oryginalne obiekty ze zbiorów POLIN.