Spotkanie
21.03.2024

Oto obiekt: Co kryje kredens Mai Gordon? Spotkanie z artystką 

Kolejne spotkanie z cyklu "Oto obiekt" to niepowtarzalna okazja spotkania z Mayą Gordon – wybitną artystką współczesną o żydowsko-polskich korzeniach, która na stałe mieszka i tworzy w Amsterdamie. Podczas wydarzenia obejrzymy jej spektakularną pracę "Poemat domowy #2" i usłyszymy autorski komentarz do tego dzieła.

Dzieło Mai Gordon, "Poemat domowy #2" (2007), zakupiony w ubiegłym roku do naszej kolekcji muzealnej, to wielki nadmuchany obiekt w formie kredensu, uszyty i malowany ręcznie. Ta praca, a także "Poemat domowy#1" z 1988 roku uznawane są przez artystkę za wyjątkowo ważne w jej dorobku.

Twórczość Mai Gordon osadzona jest zarówno w kulturze polskiej, jak i żydowskiej. Podróżując z kraju do kraju, z Polski do Izraela, a potem do Holandii, artystka odczuwała zarówno bliskość, jak i alienację. Dzięki tym doświadczeniom w swoich działaniach artystycznych Maya Gordon zwraca szczególną uwagę na różnicę między "domem" a "czuciem się w domu".

O tym, dlaczego nadmuchany obiekt jest kredensem, dlaczego "oddycha" i co kryje w sobie, porozmawiamy na spotkaniu.

Maya Gordon (urodzona w 1947 roku w Chorzowie) – artystka sztuk wizualnych, rysowniczka, graficzka, malarka, twórczyni instalacji artystycznych. W 1957 roku wyemigrowała z rodzicami do Izraela. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa w Jerozolimie (Bezalel Academy of Arts and Design), następnie w latach 70. w Ateliers '63 w Haarlem, oraz na Jan Van Eyck Academie w Maastricht. Od początku lat 70. mieszka w Holandii. Prace Mai Gordon znajdują się w zbiorach m.in.:

  • Fodor Museum w Amsterdamie
  • Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie
  • Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olsztynie
  • Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
  • Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie
  • Aman Nelly Art Gallery w Tel Awiwie

oraz w wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie.

Artystka prezentuje swoje dzieła w wielu krajach. W Polsce można było je zobaczyć wielokrotnie, ostatnio na wystawach "Maya Gordon. Ćwiczenia pamięci" w BWA Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim (2023), "Maya Gordon. Byłam i jestem" w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie (2019), "Maya Gordon. Powroty do domu" w Biurze Wystaw w Warszawie (2018) czy podczas interdyscyplinarnego festiwalu współczesnych sztuk wizualnych "Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim" w Muzeum Mazowieckim w Płocku (2023). W 2019 roku Maya Gordon we współpracy ze studentkami i studentami z Gruzji, Izraela i Polski stworzyła instalacje artystyczne podczas multidyscyplinarnego projektu "Synagoga w Oni (Gruzja) — ślady polskiego i gruzińskiego dziedzictwa w Izraelu" koordynowanym przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma we współpracy z licznymi partnerami polskimi i zagranicznymi.

W spotkaniu wezmą udział:

  • Maya Gordon – artystka sztuk wizualnych
  • Małgorzata Bogdańska-Krzyżanek – kuratorka zbiorów sztuki współczesnej Muzeum POLIN, współautorka m.in. książki "Bardzo nam się podoba. Sztuka. Współczesna. Pytania" (2015).

Prowadzenie:

  • Joanna Król-Komła, kierowniczka Działu Upowszechniania Zbiorów Cyfrowych Muzeum POLIN, autorka licznych wywiadów i etiud do kolekcji historii mówionej.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl