Spotkanie
25.04.2021 - online

Od pucybuta do milionera. Zoom na żydowską przedsiębiorczość – webinar

Na obrazie widzimy grafikę promocyjną spotkania - przedstawia głowę mężczyzny z wąsami, w białej koszuli z wysokim kołnierzykiem i z muszką
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Nowe technologie, błyskawiczne zmiany koniunktury, nowe wymagania odbiorców. Izrael Poznański i Leopold Kronenberg to przedsiębiorcy, którzy potrafili sprostać takim wyzwaniom i odnieść sukces. 

  • 25 kwietnia (niedziela), godz. 17.00

Działali w Królestwie Polskim, a więc na obszarze dalekim od centrum rodzącej się w XIX wieku globalnej gospodarki, gdzie trudno było zgromadzić kapitał inwestycyjny i dokąd nowe technologie docierały z opóźnieniem. Wywodzili się ze środowiska żydowskiego, co komplikowało ich położenie i względem polskiego społeczeństwa, i względem rosyjskich władz. A jednak odnieśli sukces. 

Analizując ich losy i śledząc podejmowane decyzje, w czasie webinaru  porozmawiamy o tym, co zdecydowało o ich powodzeniu i  gdzie tkwiły źródła ich przewagi nad konkurentami. Zastanowimy się, jakimi byli ludźmi, jak postrzegali swoją rolę społeczną, co motywowało ich do wysiłku i co po sobie pozostawili: w jakim stopniu ich praca przyczyniła się do rozwoju polskiej gospodarki.

Spotkanie poprowadzi dr Mariusz Jastrząb, historyk dziejów gospodarczych i pracownik Działu Edukacji Muzeum POLIN.

UWAGA: Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania webinaru przy niewystarczającej liczbie sprzedanych biletów.

Webinar jest częścią nowego cyklu  "Zoom na wystawę" czyli niedzielnych spotkań online na platformie Zoom, podczas których możecie poznać  fragmenty wystawy stałej Muzeum POLIN i poszerzyć swoją wiedzę o polskich Żydach. Webinary można też rezerwować dla grup zorganizowanych