Spotkanie
1.06.2023

Obrazy getta w filmie i popkulturze – zajęcia filmoznawcze dla seniorek i seniorów

Seniorki oglądają zdjęcia podczas spotkania.
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy seniorki i seniorów do udziału w bezpłatnych zajęciach filmoznawczych nawiązujących do naszej najnowszej wystawy "Wokół nas morze ognia". Wspólnie przyjrzymy się przedstawieniom wojny w polskiej i światowej kinematografii.

  • 1 czerwca (czwartek), godz. 15.15-17.00
  • Zapisy od 22 maja (poniedziałek)
  • Zajęcia odbywają się w Centrum Edukacyjnym Muzeum POLIN (1 piętro, sala nr 3)
  • Prowadzimy zapisy telefonicznie w godz. 10.00-15.00 pod numerem: 22 471 03 01 wew. 2, można też wysłać e-mail na adres: [email protected]

Jak w kinematografii ukazywano getto warszawskie? Przeanalizujemy sceny, w których pokazane są kluczowe dla getta miejsca, zastanowimy się, czy filmowe przedstawienia były tożsame z ich rzeczywistymi odpowiednikami.

Przyjrzymy się, jak getto warszawskie było pokazane przez Polańskiego w głośnym filmie "Pianista", dokonamy analizy tego filmu i porozmawiamy o kulisach powstawania. Podążymy śladami bohaterów filmu dokumentalnego na podstawie wywiadu-rzeka "Zdążyć przed Panem Bogiem".

Zajęcia poprowadzi Katarzyna Jankowska, przewodniczka Muzeum POLIN, oraz Michalina Majewska, filmoznawczyni, krytyczka filmowa i twórczyni profilu "Kino po żydowsku". 

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl