Warsztaty
15.05.2023

"Nie bądź obojętny" – pokaz spektaklu Teatru Forum w Muzeum POLIN

Czworo młodych aktorów siedzi na krzesłach podczas spektaklu. Pośrodku nich stoi mężczyzna, który wyciąga przed siebie dłoń.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na pokaz spektaklu, przygotowanego w ramach cyklu warsztatów Teatru Forum dla młodzieży pod hasłem "Nie bądź obojętny".

  • 15 maja (poniedziałek), godz. 12.00-14.00, BRAK MIEJSC
  • Audytorium Muzeum POLIN
  • Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

To spektakl przygotowany przez młodych i dla młodych. W muzealno-teatralnej przestrzeni młodzież pracowała nad ważnymi dla nich tematami, z tym co ich boli, co chcieliby zmienić, co nie jest dla nich obojętne. Sami wybrali temat swojej opowieści, przygotowali scenariusz i pod okiem reżysera stworzyli spektakl.

Na wydarzenie zapraszamy szczególnie uczniów i uczennice szkół ponadpodstawowych. Do udziału zapraszamy zarówno grupy szkolne, jak i indywidualne osoby.

Aby uzyskać więcej informacji na temat wydarzenia, prosimy o kontakt e-mail: [email protected].

Spektakl jest organizowany w ramach programu "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim".

Teatr Forum to rodzaj teatralnej gry, w której aktorzy i widzowie mają możliwość improwizacji i zmiany historii, która odbywa się na scenie. To rozmowa prowadzona językiem teatru, czyli poprzez działanie. Dyskusja, w której rozważyć można różne wersje tej samej sytuacji. "Co by było gdybym zachował się/zachowała się inaczej? Co jeszcze można było wtedy zrobić? Jak postąpię, gdy przydarzy się to po raz kolejny?". Teatr Forum to miejsce, w którym można poszukać odpowiedzi na takie pytania i od razu wypróbować nowe pomysły w kontakcie z innymi osobami na scenie.

Aldona Żejmo-Kudelska – współtwórczyni i właścicielka Drama Way, superwizorka i współtwórczyni Szkoły Trenerów Dramy. Trenerka warsztatu umiejętności psychospołecznych rekomendowana przez PTP, wykładowczyni Akademii Teatralnej w Warszawie, arteterapeutka Stowarzyszenia Kajros. Absolwentka Szkoły Trenerów TROP, fundatorka i Prezeska Fundacji Edukacji i Kultury. Autorka wielu artykułów na temat dramy i Teatru Zaangażowanego Społecznie oraz projektów profilaktycznych. Obecnie w trakcie certyfikacji w Polskiej Szkole Dramaterapii i szkolenia w Polskim Towarzystwie Psychoanalizy Jungowskiej.

Jarosław Rebeliński – reżyser, trener, teatrolog, edukator dramy i teatru. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończył liczne kursy w zakresie dramy (Edukator dramy) oraz kurs Teatru Forum (Fundacja Drama Way). Brał udział w projekcie "Więcej niż teatr" (Instytut im. Jerzego Grotowskiego). W 2018 rozpoczął współpracę z Polskim Teatrem Playback 3.0, łączącym techniki teatralne i psychodramatyczne. Prowadzi zajęcia z arteterapii dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Od 19 lat jest dyrektorem Teatru Razem działającego obecnie przy Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. Przez 10 lat kierował Teatrem w Gdańskim Archipelagu Kultury. Był wykładowcą w GWSH oraz Wyższej Szkole Ateneum na Wydziale Pedagogiki. Od 2019 roku wraz z Dorotą Bielską prowadzi firmę artystyczną YouArt.

 

Projekt realizowany jest przez Muzeum POLIN we współpracy z Drama Way.

Granatowo-zielony napis Drama Way - logo

Poprzednia edycja projektu otrzymała III nagrodę w konkursie "Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej 2021" w kategorii "Instytucje artystyczne i muzea".

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl