Międzynarodowa konferencja "Od sztetla do pożydowskiego miasteczka"
Celem konferencji jest przyjrzenie się temu, jak sztetle, np. Opatów, stały się pożydowskimi miasteczkami i jak ich żydowskie społeczności są pamiętane przez tych, którzy żyli tam kiedyś i dzisiaj.
- 8-10 września 2024 (niedziela-wtorek), Muzeum POLIN
- Konferencja i rejestracja prowadzone są w języku angielskim
- Rejestracja jest obowiązkowa. Zapisz się →
- Program w PDF →
- Dodatkowe informacje pod adresem: [email protected]
- Konferencja będzie transmitowana na Youtube:
Temat konferencji
Podczas gdy historyczny sztetl był obiektem pogłębionych analiz naukowych, pożydowskie miasteczko, jako zjawisko historyczne i ewoluujące sporne miejsca pamięci, przyciągnęło znacznie mniejszą uwagę badaczy. Wiele miasteczek, które przez wieki zamieszkiwały społeczności żydowskie i które stworzyły tam wyjątkową kulturę, po Zagładzie stało się miejscami bez Żydów. Zgromadzeni na konferencji badacze z Polski, Ukrainy, Niemiec, Izraela i Stanów Zjednoczonych przyjrzą się tej transformacji sztetli w przestrzeń pożydowską. Historycy, socjologowie, antropolodzy, architekci, archeolodzy i badacze dziedzictwa kulturowego prześledzą ten proces z różnych perspektyw, analizując losy żydowskiej kultury materialnej (m.in. cmentarzy), praktyki pamięci i upamiętnienia wśród ludności żydowskiej i nieżydowskiej oraz rekonstytucję wspólnot na wzór sztetla w nowych miejscach.
Konferencja towarzyszy nowej wystawie czasowej Muzeum POLIN "(po)ŻYDOWSKIE... Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata". Wystawa zestawia ze sobą powojenne wspomnienia o przedwojennym żydowskim życiu w Polsce, uwiecznione w słowach i obrazach artysty samouka – Majera Kirszenblata, z rzeczywistym powojennym miasteczkiem pożydowskim.
Czytaj więcej o sztetlu Opatów w portalu Wirtualny Sztetl →
Organizatorzy zwrócą zaproszonym prelegentom koszty podróży do Warszawy i z powrotem (bilety w klasie ekonomicznej) oraz zapewnią noclegi podczas konferencji.
Prezentacje powinny trwać nie dłużej niż 20 minut.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do publikacji materiałów konferencyjnych.
Komitet Sterujący:
- David Assaf (Uniwersytet Telawiwski),
- Aleksandra Jakubczak (Muzeum POLIN/Uniwersytet Harvarda),
- Barbara Kirshenblatt-Gimblett (Muzeum POLIN),
- Antony Polonsky (Muzeum POLIN),
- Natalia Romik (La Fondation pour la Mémoire de la Shoah),
- Jeffrey Shandler (Uniwersytet Rutgers),
- Magdalena Waligórska (Uniwersytet Humboldtów w Berlinie).
Konferencja jest możliwa dzięki wsparciu European Association for Jewish Studies.
Wydarzenia towarzyszące wystawie "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata" są realizowane dzięki wsparciu: