Nauka
8-10.09.2024

Międzynarodowa konferencja "Od sztetla do pożydowskiego miasteczka"

Po brukowanej ulicy jakiegoś miasteczka spaceruje kilka osób. English description: A few people are walking along the cobbled street of a town.
Fot. Zbiory Instytutu Sztuki PAN / phot. Collections of the Institute of Art of the Polish Academy of Sciences

Celem konferencji jest przyjrzenie się temu, jak sztetle, np. Opatów, stały się pożydowskimi miasteczkami i jak ich żydowskie społeczności są pamiętane przez tych, którzy żyli tam kiedyś i dzisiaj.

Temat konferencji

Podczas gdy historyczny sztetl był obiektem pogłębionych analiz naukowych, pożydowskie miasteczko, jako zjawisko historyczne i ewoluujące sporne miejsca pamięci, przyciągnęło znacznie mniejszą uwagę badaczy. Wiele miasteczek, które przez wieki zamieszkiwały społeczności żydowskie i które stworzyły tam wyjątkową kulturę, po Zagładzie stało się miejscami bez Żydów. Zgromadzeni na konferencji badacze z Polski, Ukrainy, Niemiec, Izraela i Stanów Zjednoczonych przyjrzą się tej transformacji sztetli w przestrzeń pożydowską. Historycy, socjologowie, antropolodzy, architekci, archeolodzy i badacze dziedzictwa kulturowego prześledzą ten proces z różnych perspektyw, analizując losy żydowskiej kultury materialnej (m.in. cmentarzy), praktyki pamięci i upamiętnienia wśród ludności żydowskiej i nieżydowskiej oraz rekonstytucję wspólnot na wzór sztetla w nowych miejscach.

Konferencja towarzyszy nowej wystawie czasowej Muzeum POLIN "(po)ŻYDOWSKIE... Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata". Wystawa zestawia ze sobą powojenne wspomnienia o przedwojennym żydowskim życiu w Polsce, uwiecznione w słowach i obrazach artysty samouka – Majera Kirszenblata, z rzeczywistym powojennym miasteczkiem pożydowskim.


Program konferencji →

Czytaj więcej o sztetlu Opatów w portalu Wirtualny Sztetl →


Organizatorzy zwrócą zaproszonym prelegentom koszty podróży do Warszawy i z powrotem (bilety w klasie ekonomicznej) oraz zapewnią noclegi podczas konferencji.

Prezentacje powinny trwać nie dłużej niż 20 minut.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do publikacji materiałów konferencyjnych.

Komitet Sterujący:

  • David Assaf (Uniwersytet Telawiwski),
  • Aleksandra Jakubczak (Muzeum POLIN/Uniwersytet Harvarda),
  • Barbara Kirshenblatt-Gimblett (Muzeum POLIN),
  • Antony Polonsky (Muzeum POLIN),
  • Natalia Romik (La Fondation pour la Mémoire de la Shoah),
  • Jeffrey Shandler (Uniwersytet Rutgers),
  • Magdalena Waligórska (Uniwersytet Humboldtów w Berlinie).

Logotypy GEOP, Taube Philantrophies, William K. Bowes, Jr. Foundation, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Muzeum POLIN, Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, Uniwersytetu Telawiwskiego oraz YIVO Institute for Jewish Research.

Konferencja jest możliwa dzięki wsparciu European Association for Jewish Studies.

Logo European Association for Jewish Studies

Wydarzenia towarzyszące wystawie "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata" są realizowane dzięki wsparciu:

Taube Philantrophies  Fundacja CBRAT ku pamięci Josepha i Miriam RatnerówJankilevitsch Foundation