Martín Caparrós: Głód dziś
Zachęcamy do obejrzenia transmisji z wykładu Martína Caparrósa "Głód dziś".
- Transmisja z polskim tłumaczeniem na Facebooku Muzeum POLIN >>
W niewielu miejscach na świecie polityka głodu była prowadzona w tak systematyczny i ekstremalny sposób jak w warszawskim getcie. Zarazem nigdzie indziej nie prowadzono tak intensywnych, a równocześnie tak przejmujących badań nad chorobą głodową, jak tam. Czy mówienie o tym dziś, w 2023 roku, może nas czegoś nauczyć? To pytanie szczególnie ważne dla Caparrósa, który z warszawskim gettem związany jest poprzez historię rodzinną. Jego dziadek, Wincenty Rosenberg, wyjechał z Warszawy do Argentyny w 1928 roku. Krewni Wincenta – m.in. matka i brat lekarz – zostali w Polsce i zginęli w warszawskim getcie.
Martín Caparrós w swojej najbardziej znanej książce "Głód" przemierza Niger, Sudan Południowy, Madagaskar, Bangladesz, Indie, Stany Zjednoczone, Argentynę i obnaża mechanizmy pogłębiające problem niedożywienia na świecie. Polityka wywołała trzy największe klęski głodu w ciągu ostatnich 100 lat: w 1930 roku w Ukrainie, w 1941 roku w Warszawie, w 1958 roku w Chinach. Teraz, w 2023 roku, głód wygląda inaczej. Nie są to jednorazowe, gwałtowne klęski głodu, ale niszczący efekt ciągłego niedostatku. Jest to nadal spowodowane polityką, choć już inną jej formą.
Mamy tendencję do myślenia o głodzie jako efekcie ubóstwa. Choć wydaje się to logiczne, to, zdaniem Caparrósa, nie jest to efekt koncentracji bogactwa na świecie, a polityki. Głód to nie tylko problem krajów globalnego południa, dotyczy on także najbardziej rozwiniętych krajów świata.
Caparrós w swojej książce zadaje pytania: Dlaczego o głodzie się milczy, a współczesny świat nie może rozwiązać tego problemu? Mamy wszystkie środki by mu zapobiec – dlaczego tego nie robimy? Argentyński dziennikarz i pisarz próbował znaleźć odpowiedzi na te pytania podczas wykładu otwartego w Muzeum POLIN.
Wykład otwarty odbył się w ramach sesji popularnonaukowej "O badaniach nad chorobą głodową w getcie warszawskim".
Martín Caparrós (ur. 1957) – argentyński dziennikarz i pisarz z polskimi korzeniami. Urodził się w Buenos Aires, studiował historię w Paryżu, mieszkał w Madrycie i Nowym Jorku. Pracował w radiu, telewizji i prasie. Od lat jest nieustająco w podróży. Pracował dla ONZ, napisał ponad 20 książek tłumaczonych na wiele języków. Najsłynniejsza to liczący blisko osiemset stron globalny reportaż "Głód". W Polsce wydane zostały m.in. powieści "Tajemnica markiza de Valfierno" i "Dziadkowie" oraz reportaże "Głód", "Księżyc. Od nowiu do nowiu". 8 marca odbyła się premiera polskiego wydania jego najnowszej książki "Ñameryka", wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Tytuł trafił do polskich księgarń w środę, 30 marca.