Koncert
26.02.2017

"Królowie poskramiaczy dzikich zwierząt" - Paweł Szamburski i Warszawska Orkiestra Rozrywkowa

Grafika ilustracyjna
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Koncert z muzyką przedwojennych kabaretów i teatrów muzycznych, w opracowaniu i interpretacji muzyków warszawskiej sceny niezależnej. Pod wodzą klarnecisty i improwizatora Pawła Szamburskiego wystąpili m.in.: Jerzy Rogiewicz, Kacper Szroeder, Radek Polakowski, Marcin Masecki, Piotr Domagalski, Karolina Cicha, Jan Młynarski i Joanna Halszka Sokołowska.

  • 26 lutego (niedziela), godz. 19.30

Każda epoka ma swoje złote lata, które z czasem stają się klasyką. Ten czas, czas międzywojnia należał właśnie do nich - wybitnych twórców rodzimej rozrywki, w większości polskich Żydów czy też Polaków pochodzenia żydowskiego, którzy stworzyli niezwykłą, pierwszą epokę polskiego show biznesu.

Warszawska Orkiestra Rozrywkowa proponuje szaloną, ciut sentymentalną wyprawę w lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego wieku. Do rewiowych teatrów i kabaretów, do lustrzanych sal dancingowych i przed kinowe ekrany, gdzie królowały, wśród wielu innych piosenki Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego czy Zygmunta Białostockiego, a tekstami ozdabiali je wybitni poeci tacy jak Julian Tuwim, Marian Hemar czy Emanuel Szlechter.

Jak wielcy iluzjoniści, wyczarowywali w muzyce i tekstach tajemnicze i magiczne światy wypełnione bezgraniczną radością lub kamiennym smutkiem. Jak nieustraszeni treserzy dzikich zwierząt uwalniali w swoich piosenkach pierwotne emocje, szaleństwa gorących miłości i groźne oceany rozpaczy.

Byli królami masowej wyobraźni, królami poskramiaczy dzikich zwierząt. 

Warszawska Orkiestra Rozrywkowa (WOR) to unikalna formacja skupiająca niezwykłych ludzi związanych, mniej lub bardziej, z wytwórnią Lado ABC. To płynna, zmienna konfiguracja artystów połączonych pasją muzycznych poszukiwań, eksperymentów i odkrywania nowych światów wypełnionych nieoczywista twórczością.

WOR powróci do świata wykreowanego przez tych wielkich artystów, aby nie roniąc nic z autentyzmu i prawdy opowiedzieć go po swojemu - uniwersalnym językiem muzyki XXI wieku.

Wystąpili:

  • Paweł Szamburski – mistrz ceremonii, klarnety
  • Jerzy Rogiewicz – perkusja
  • Piotr Domagalski – kontrabas
  • Radek Polakowski – akordeon
  • Kacper Szroeder – trąbka
  • Marcin Masecki - pianino
  • Jan Emil Młynarski – śpiew, banjo
  • Karolina Cicha – śpiew, akordeon
  • Joanna Halszka Sokołowska – śpiew

 

Koncert towarzyszy wystawie czasowej "Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu".

 

W roku 2016 Muzeum Historii Żydów Polskich dokonało zakupu sprzętu nagłośnieniowego, oświetleniowego oraz multimedialnego, zwiększając w ten sposób dostęp do oferty kulturalnej muzeum i podnosząc jej atrakcyjność, zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN