Koncert
26.02.2017

Chór POLIN - JewTube

Chór POLIN to społeczny, eksperymentalny chór profesjonalistów i amatorów, młodych, dorosłych i seniorów, przedstawicieli mniejszości mieszkających w Warszawie, działający przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Oprócz tradycyjnych technik pracy z głosem, chór poszukuje też niestandardowych środków wyrazu: dźwięki, melodie i interpretacje powstają w wyniku indywidualnych i grupowych poszukiwań emisyjnych, rytmicznych i brzmieniowych.

  • 26 lutego (niedziela), godz. 15.30

Chór wystąpił z projektem "JewTube", towarzyszącym wystawie "Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu", która opowiada o obecności  kultury i historii żydowskiej w muzyce popularnej XX wieku. Członkowie i członkinie Chóru byli żywymi płytami miksowanymi przez dwóch dyrygentów-DJ-ów – Seana Palmera i Kubę Pałysa. Przedstawiono utwory międzywojennych żydowskich kompozytorów, popularne filmowe piosenki międzywojnia, szlagiery teatrów i kabaretów żydowskich, do tańca porwą tanga, fokstroty, walce.

Jest to czwarty duży projekt Chóru POLIN. Wcześniej grupa opracowała utwór, który towarzyszył Wielkiemu Otwarciu Wystawy Stałej w Muzeum POLIN w 2014 roku, a który wyrastał z legendy o przybyciu do Polski pierwszych Żydów. Drugi projekt – "Dialog" – towarzyszył ogólnopolskiej konferencji "Edukacja o różnorodności" i poprzez tekst oraz muzykę odnosił się do tematu uchodźców w Polsce. Trzeci projekt "Zamenhof" miał premierę podczas Festiwalu "Made in POLIN" jesienią 2016 roku i był inspirowany dźwiękami oraz językami przedwojennej muranowskiej ulicy.

W projekcie "JewTube" wykorzystano następujące źródła:

  • Już taki jestem zimny drań / słowa: Ludwik Starski, muzyka: Henryk Wars 
  • Sex appeal / słowa: Emanuel Schlechter,  muzyka: Henryk Wars  
  • Rebeka / słowa: Andrzej Włast, muzyka: Zygmunt Białostocki 
  • Rebeka tańczy tango / słowa: Andrzej Włast, muzyka: Szymon Kataszek
  • Ach, żebyś ty wiedziała / słowa: Marian Hemar, muzyka: Fred Melodyst 
  • Warszawo ma / słowa: Andrzej Włast, muzyka: Aleksander Olszaniecki 
  • Sunrise sunset / słowa: Sheldon Harnick, muzyka: Jerry Bock 
  • Avinu Malkeinu / trad. 
  • Varshe / słowa: Nahum Stutchkoff , muzyka: Joseph Rumshinsky; aranżacja: Jakub Pałys (oparta na wykonaniu piosenki przez Mappamundi and Cabaret Warsaw; aranżacja: Jane Peppler) 

 

Wydarzenie towarzyszy wystawie "Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu", Muzeum POLIN, 3 lutego – 29 maja 2017 roku. Czytaj więcej o wystawie >>

Komponent "Oblicza różnorodności" realizowany jest w ramach projektu "Żydowskie dziedzictwo kulturowe". Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie "Żydowskie dziedzictwo kulturowe"