Spotkanie
24.03.2021 - online

Jak polscy Żydzi zbudowali filmowe imperium w USA?

W ramach wydarzeń towarzyszących galerii "Dziedzictwo" o albumie zatytułowanym "Polskie Oskary/Polish Oscars" z autorem Andrzejem Krakowskim rozmawiać będzie Tomasz Raczek.

Oscar. Święty Graal w krainie X muzy. W jego blasku – zasłużenie – ogrzali się również polscy twórcy. Wajda, Pawlikowski, Polański, Starski, Kaczmarek, Braun czy Kamiński – to nazwiska, które w filmowym (i nie tylko) świecie kojarzą się z Polską. Ale czy wiemy, że pierwszą kobietą nominowaną do Oscara za reżyserię była Polka – Wanda Jakubowska, słynny Max Factor urodził się w Zduńskiej Woli, Bronisław Kaper, wybitny hollywoodzki kompozytor i zdobywca statuetki za muzykę do filmu Lili, zdał maturę w gimnazjum im. Stanisława Staszica w Warszawie, a w tej samej Warszawie na świat przyszedł "oscarowy" producent Goldwyn?

Marzycielami, którzy zbudowali jeden z najpotężniejszych przemysłów na świecie, przemysł filmowy rządzący naszą wyobraźnią, była również cała rzesza twórców w większym lub mniejszym stopniu powiązanych z naszymi ziemiami. Polskie Oscary to książka w głównej mierze poświęcona im, ale nie tylko. To bogato ilustrowana historia o powstaniu i rozwoju tej legendarnej nagrody. A tym samym – Hollywood.

Książka w polsko-angielskiej wersji językowej ukazała się nakładem wydawnictwa Blue Bird.

Andrzej Krakowski - reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog, pisarz i rysownik; profesor City University of New York i doktor sztuk filmowych. Studiował na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi. W 1968 pozbawiony polskiego obywatelstwa w czasie stypendium w Los Angeles, kontynuował naukę w American Film Institute. Zrealizował blisko 70 filmów i seriali telewizyjnych. Producent, m.in. nominowanego do Oscara "California Reich", zdobywca dwóch nagród Emmy za serię "We Are New York" oraz popularnego na Broadwayu musicalu "King David". Reżyser nagradzanego "Looking for Palladin", "Farewell to my Country" i "Campfire Stories". Autor scenariuszy 18 filmów i książek, m.in. "Triumph of the Spirit", "Eminent Domain", "Managua", "Tides of War", "Genghis Khan", oraz głośnych "Pollywood: jak stworzyliśmy Hollywood", "Pollywood II: uciekinierzy w raju" , "Bronisław Kaper. Od początku do końca" i "The World Through the Eye of a Screenwriter". W latach 80. był rysownikiem pisma "Business of Film", ukazującego się w Londynie i Los Angeles oraz Foreign Confidential i "Reunion’68". Nowa, dwujęzyczna książka rysunków pt. "Dziura w całym/Hole in the Whole" ukazała się w sierpniu 2017 nakładem wydawnictwa Blue Bird. W 2021 roku również nakładem Wydawnictwa Blue Bird został opublikowany dwujęzyczny album "Polskie Oscary" jego autorstwa.

Tomasz Raczek - krytyk filmowy, redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autor audycji "Raczek movie" w Radiu Nowy Świat. Ma własny kanał wideorecenzji filmowych w YouTube. Prowadzi kinoterapię (razem z psychologiem Armenem Mekhakyanem) w kinach, radiu i internecie. Wcześniej m.in. kierownik literacki Zespołu Filmowego "Oko", redaktor naczelny PLAYBOYA i miesięcznika FILM, dyrektor kanałów telewizyjnych i radiowych nfilmHD oraz wicedyrektor TVP2.


Wydarzenie towarzyszy programowi dedykowanemu galerii "Dziedzictwo" >