Wystawy
10-12.12.22

Instalacja zapachowa na wystawie "Od kuchni"

Instalacja zapachowa "Bottanicum" Moniki Opieki-Nowak - na stoliku stoją m.in. zapachy w buteleczkach, mała sztaluga z obrazkiem, roślinka w doniczka.
Instalacja zapachowa "Bottanicum" Moniki Opieki-Nowak

Zmysł smaku nieodłącznie powiązany jest ze zmysłem węchu. Na zakończenie wystawy "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" wprowadzimy zapachy do przestrzeni ekspozycji, a to za sprawą interwencji artystycznej Moniki Opieki-Nowak – "Bottanicum".

  • 10-12 grudnia – instalacja zapachowa Moniki Opieki-Nowak
  • W godzinach otwarcia wystawy: 10.00-20.00
  • Wstęp w ramach biletu na wystawę: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł

Instalacja, złożona z kilkunastu wyobrażeń zapachowych, inspirowana będzie aromatycznymi przyprawami, ziołami i kwiatami stosowanymi w kulinariach żydowskich oraz historią i wierzeniami w judaizmie. Na instalację złożą się fiolki, słoiki, kopuły i pomandery, dzięki którym zwiedzający będą mogli doświadczyć zapachów żydowskiej kuchni.

Monika Opieka-Nowak – od 8 lat zgłębia starodawne rzemiosło perfumiarstwa naturalnego, przenosząc je na współczesny grunt. Jej pasją jest zdobywanie wiedzy o zapachach naturalnych na tle socjologicznym, duchowym, psychologicznym oraz kulturowym.

Jest autorką pachnącej wystawy w BWA Wrocław, dla której skomponowała 27 zapachów naturalnych pól irygacyjnych; stworzyła zapachy prądu dla Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, inspirując się bursztynem oraz wyładowaniami atmosferycznymi. Obecnie pracuje nad pachnącą historią dawnego Górnego Śląska. Prowadzi liczne spotkania zapachowe, na których przybliża historię perfumiarstwa, uczy komunikacji węchu, prowadzi warsztaty tworzenia własnych pachnideł i perfum. Jest twórczynią pachnącej marki bottanicum.pl.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl