Wystawy
10-18.09.2022

Instalacja "Tego nie wie nikt" na wystawie "Od kuchni"

Na wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" Monika Drożyńska zaprezentowała tkaninę z serii "Obrusy", przygotowaną specjalnie na ekspozycję w Muzeum POLIN. Instalacja "Tego nie wie nikt" będzie dostępna do 18 września.

  • 10-18 września 2022
  • wejście w cenie biletu na wystawę: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł, KUP BILET >>

Artystka, posługując się techniką haftu ręcznego na tkaninie, przygotowała białą pracę, pokrytą białym haftem. Chciała oddać w ten sposób ograniczenia w poznaniu wielu zagadnień kultury żydowskiej. Napisany na tkaninie, prawie niewidoczny haft, jest komentarzem do często nieuświadomionej obecności kuchni żydowskiej w codziennym życiu w Polsce.

Monika Drożyńska jest artystką wizualną i aktywistką, prekursorką technik hafciarskich w sztuce współczesnej i tkaniny w przestrzeni publicznej. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i zagranicą. Pracuje nad doktoratem w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie o haftowaniu jako technice pisania. Jest założycielką szkoły haftu dla pań i panów "Złote Rączki", tworzącej hafty o wymowie społeczno-politycznej.

Więcej informacji o artystce można przeczytać na jej stronie internetowej >>

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl