Spotkanie
14.07-18.08.2023

Hejmisz – szabatowe spotkania o dobrostanie

Hejmisz to słowo wywodzące się z języka jidysz kojarzące się z dobrostanem, dbałością o siebie, uważnością, mindfulness. Zapraszamy na cykl czterech spotkań wprowadzających w ideę szabatu – oddechu po tygodniu pracy, przestrzeni na refleksję i odpoczynek.

  • 14 lipca, 28 lipca, 4 sierpnia, 18 sierpnia (piątki), godz. 18.00-20.00, wstęp wolny
  • Miejsce: Pracownia kulinarna "U Fani" (lub patio przed pracownią – w zależności od pogody)
  • Bezpłatne wejściówki do pobrania na www.bilety.polin.pl na 10 dni przed każdym ze spotkań

Dowiemy się, jak możemy poczuć się lepiej w trudnych czasach. Porozmawiamy o relacjach w trzech aspektach naszego życia: relacji z ciałem, z innymi ludźmi oraz z samym sobą. Do udziału w cyklu zaprosiliśmy ekspertów, którzy w formie podcastów popularyzują ideę dbania o siebie:

  • 14 lipca – zaangażowanie społeczne i aktywizm, Natalia Sarata (RegenerAkcyjne rozmowy)

    W ostatnich kilku latach ogromnie wzrosło zaangażowanie społeczności w troskę o innych. Pandemia, kryzys na granicy polsko-białoruskiej, wojna w Ukrainie zmobilizowały wielu z nas do społecznikowskiej pracy na rzadko dotąd spotykaną skalę. Ta powszechność wysiłku na rzecz innych naświetliła ryzyka związane z takim nieustającym zaangażowaniem. Podczas spotkania porozmawiamy o tym, kiedy praca z serca może wypalać, czym jest cyfrowy szabat i dlaczego go potrzebujemy, a także, jak otoczyć w aktywizmie samych siebie, by tym samym dokładać cegiełkę do wizji świata, w którym nie trzeba poświęcać siebie i wspólnoty dla "Sprawy".

Natalia Sarata – aktywistka, edukatorka i socjolożka, od 20 lat działa w ruchach praw człowieka. Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej, współzałożycielka Fundacji Przestrzeń Kobiet, obecnie związana z Fundacją RegenerAkcja, gdzie tworzy infrastrukturę troski i wytchnienia dla społeczności aktywistycznych. Prowadzi podcast RegenerAkcyjne Rozmowy, w którym rozmawia z aktywist/kami o prawie człowieka do odpoczynku.

 

  • 28 lipca – relacje z bliskimi ludźmi, Przemysław Mućko (Ludzie tak mają), BRAK MIEJSC

    Dobrze żyć to umieć zachować równowagę. Tę wewnętrzną, w potrzebach i emocjach, oraz zewnętrzną – w relacjach. Podstawy tej umiejętności biorą się z dzieciństwa. Wszystkie dobre i zdrowe doświadczenia to cegiełki do budowania bezpiecznego fundamentu, na którym możemy się oprzeć, gdy życie daje nam w kość. Wszelkie złe i bolesne doświadczenia są jak dziury i pęknięcia w tym fundamencie, które utrwalają się w emocjonalnej historii naszego Wewnętrznego Dziecka. Na szczęście te dziury i pęknięcia można uzupełnić w dorosłości. Jak się za to zabrać i na co zwrócić uwagę? To właśnie temat tego spotkania.

Przemysław Mućko – psychoterapeuta pracujący w nurcie terapii schematu, zafascynowany ludźmi i działaniem ludzkiego umysłu. Swoją pasją dzieli się za pośrednictwem bloga "Psychowiedza", podcastu "Ludzie tak mają" oraz mnóstwa różnych innych inicjatyw, w których nierzadko sam się gubi.

 

  • 4 sierpnia – relacja z ciałem, Marta Kielak (Kobiety bez diety), POBIERZ WEJŚCIÓWKĘ >>

    Relacja z ciałem to nie tylko obraz, wygląd ciała. Zatem ciałem jest nie tylko to co widzimy w lustrze, ale też to czego nie widzimy. To mnóstwo procesów metabolicznych i reakcji chemicznych. Każda komórka naszego ciała potrzebuje energii, odpowiednich składników do funkcjonowania.

    Jak nie przeszkadzać ciału? Warto je odżywiać, karmić, a nie… głodzić. Zatem żywienie to nie tylko diety, kalorie i dobry bilans makroskładników, to także nawyki, postawy i relacje z jedzeniem i ciałem. Hasłami przewodnimi spotkania będą: jedzenie ma moc, odżyw się i wdzięczność dla ciała.

Marta Kielak – dietetyczka kliniczna i psychodietetyk. Przez wiele lat edukowała pacjentów w Szpitalu Pediatrycznym i prywatnym gabinecie. Obecnie pracuje w Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej. Współautorka książek "Zdrowe koktajle", " Fit and sweet" i "Kobiety bez diety". Autorka e-booków, licznych artykułów, publikacji prasowych i jadłospisów w prasie. Ekspert w programach telewizyjnych. Współzałożycielka fundacji Kobiety bez diety. Szczególnie interesuje się zagadnieniami związanymi z żywieniem osób aktywnych fizycznie, schorzeniami układu pokarmowego i psychodietetyką.

 

  • 18 sierpnia – relacja z Ja, Dawid Bednarski (Złap oddech ze Śmiechem i Bednarskim).

    Nasze myśli na bieżąco opowiadają nam nas samych, często improwizując. Z chwili na chwilę przyjmujemy różne opowieści w naszych głowach za faktyczne relacje z naszego życia. Dobrze mi idzie – słabo mi idzie. Jestem tego warta – nie jestem tego warta. Jestem dobrym ojcem – jestem złym ojcem. Jedne opowieści nam służą, wspierają nas – inne obniżają nasz nastrój. Czy istnieje sposób, aby wyjść z narracji i choć chwilę odpocząć? Czy możemy na co dzień kultywować opowieści, które nam służą? Spotkamy się z ciałem i oddechem, aby poszukać odpowiedzi na te pytania w praktyce uważności (mindfulness).

Dawid Bednarski – certyfikowany nauczyciel mindfulness. Od 2018 roku prowadzi certyfikowane kursy mindfulness oraz otwartą praktykę uważności dla każdego. Współtworzy przestrzeń dla praktyków mindfulness w sieci, czyli Wyspę Spokoju. Razem z Andrzejem Śmiechem dzieli się spostrzeżeniami na temat świadomego życia w podcaście Złap oddech ze Śmiechem i Bednarskim.

 

 

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl