Kultura
24.06-31.08.2023

POLIN na Łące – letni program wydarzeń kulturalnych

Dwie kobiety i dwaj mężczyźni siedzą na podeście, który znajduje się w obrębie przestrzeni "POLIN na Łące". Z tyłu jeszcze dwie kobiety - jedna trzyma książkę, a druga stoi przy wózku dziecięcym.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na zieloną przestrzeń "POLIN na Łące", gdzie korzystając z nowej, funkcjonalnej i dostępnej instalacji plenerowej, będziecie mogli celebrować ciepłe dni w otoczeniu przyrody. Letni czas umilą m.in. wydarzenia muzyczne, literackie, filmowe. W tym roku proponujemy Wam także spotkania i warsztaty związane z lokalnym aktywizmem społecznym. 

  • 24 czerwca – 31 sierpnia 2023
  • Miejsce: "POLIN na Łące" (zielony skwer przy Muzeum POLIN od strony ul. Lewartowskiego)
  • Strefa relaksu – nowa instalacja łąkowa będzie dostępna od końca czerwca
  • Ogłoszenie w języku ukraińskim >>

Tegoroczną edycję "POLIN na Łące" otworzymy specjalnym projektem muzycznym "Chillowanie przy Feldmanie", przygotowanym przez członków zespołu Kwadrofonik i współpracujących z nim muzyków. Z niewygodnych krzeseł przeniesiemy się na "Łąkę", na poduszki, pufy, leżaki i koce na trawie, aby być bliżej natury i oddać się medytacyjnym dźwiękom muzyki Feldmana.

Będzie też coś dla miłośników literatury i kina. Na początku lipca zaprosimy Was na dzień z literaturą – "Book Szuk na Łące". Posłuchacie nowych interpretacji znanych bajek, napisanych przez amerykańską aktorkę Natalie Portman, a czytanych przez Katarzynę Łaskę. Poznacie ciekawe cytaty z tekstów żydowskich pisarek i pisarzy, wybrane przez Sylwię Chutnik, które będzie można nadrukować na swoim T-shircie. Sierpniowe wieczory umilą Wam natomiast kultowe filmy z lat 80. i 90. w ramach przeglądu filmów z wytwórni braci Warner, która obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia.

Jak co roku zasadzimy muzealną rabatkę złożoną z kwiatów i ziół. Tym razem wspólne sadzenie "Łąki" organizujemy we współpracy z Fundacją Łąka, która zajmuje się tworzeniem łąk w miastach oraz edukowaniem o bioróżnorodności. Chodźcie – "Zasadźmy razem Łąkę"! Tradycyjnie zapraszamy na wydarzenia promujące zrównoważony styl życia, w zgodzie z naturą, m.in. warsztaty tworzenia zielników czy spacer śladami jadalnych roślin na Muranowie.

Czy wiecie, że w kulturze żydowskiej jest odpowiednik skandynawskiego hygge? Podczas cyklu spotkań "Hejmisz – szabatowe spotkania o dobrostanie" przyjrzymy się relacjom w trzech aspektach naszego życia: relacji z ciałem, z innymi ludźmi oraz z samym sobą.

W ramach programu zapraszamy także na wydarzenia, które są rozszerzeniem naszego tegorocznego hasła obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim "Nie bądź obojętny". Będziemy zastanawiać się, jak współcześnie interpretować to wezwanie m.in. podczas spotkania wokół aktywizmu społecznego "Nie bądź obojętny – działaj!".

Przybywajcie na "Łąkę" pieszo, tramwajem czy rowerem! Miłośników dwuśladów zapraszamy do zaprzyjaźnionego Otwartego Warsztatu Rowerowego na Muranowie – ul. Wolności 2, gdzie będziecie mogli samodzielnie naprawić swój rower (z pomocą specjalistów oraz z dostępem do narzędzi), wziąć udział w warsztatach – prowadzonych także w języku ukraińskim, białoruskim i rosyjskim, kupić używany rower lub oddać części, których już nie potrzebujecie.

Program POLIN na Łące

lipiec >>

sierpień >>

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl