Czytelnia POLIN: Artur Domosławski "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana"
image
Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana". Naszymi gośćmi będą: Artur Domosławski, Aleksandra Jasińska-Kania i Padraic Kenney. Spotkanie poprowadzi Anna Dzierzgowska. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Wielka Litera.
- 16 czerwca (środa), 19:30
- transmisja na stronie Muzeum POLIN na Facebooku >>
- dyskusja w języku polskim
"Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" to epicka opowieść o socjologu i filozofie żydowskiego pochodzenia, którego postać wciąż wywołuje spory światopoglądowe – o wybory Polaków po II wojnie światowej, o czasy Polski Ludowej, o transformację ustrojową, o tak zwane rozliczenia z przeszłością oraz kształt kapitalizmu i globalizacji.
Niektórzy oskarżają go o udział w stalinowskim terrorze. W wyniku antysemickiej nagonki Bauman wraz z najbliższą rodziną wyjechał z Polski w 1968 roku i do końca życia mieszkał poza ojczyzną – najpierw krótko w Izraelu, a potem w Wielkiej Brytanii. Przez lata zapomniany – a może również lekceważony – w ojczystym kraju, na początku XXI wieku, czyli kiedy wkroczył już w siódmą dekadę życia, zyskał uznanie i zainteresowanie na całym świecie. Analityk płynnej nowoczesności, globalizacji, świata wolności i konsumpcji publikował książki, którym daleko było od naukowych dzieł pełnych uniwersyteckiego żargonu. Przystępny, komunikatywny język publikacji traktowanych bardziej jako eseje niż prace akademickie sprawił, że książki trafiły do szerszego grona czytelników, ale jednocześnie przyczynił się do zarzutów ze strony niektórych socjologów i filozofów o niedostatek warsztatu metodologicznego oraz opieranie się na intuicji, a nie na wynikach badań empirycznych.
Artur Domosławski opowiada o Zygmuncie Baumanie – kataklizmach w jego życiu, wyborach, rozterkach, wygnaniach, rozczarowaniach na tle historii krajów, w których Bauman mieszkał i przemian na świecie w XX i na początku XXI wieku. Głównej opowieści o bohaterze towarzyszy meta-narracja poświęcona tworzeniu biografii, a także pytaniom, do których prowokują życie Baumana i jego twórczość. Podczas pisania tej książki autor posiłkował się dziesiątkami wywiadów ze świadkami z kilku kontynentów, dokumentami, jak również osobistą znajomością z bohaterem opowieści. "Wygnaniec" to nie tylko niezwykle obszerna biografia polskiego filozofa społecznego, który nawet po śmierci ma swoich przeciwników, ale z pewnością także znaczący głos we współczesnych sporach o historię i sprawy społeczne aktualne dziś.
Artur Domosławski – pisarz i reporter, laureat nagrody Grand Press, przez dwadzieścia lat związany z "Gazetą Wyborczą", przez ostatnie dziesięć – z tygodnikiem "Polityka". Pisze o globalnym Południu, głównie o Ameryce Łacińskiej, buntach społecznych na świecie, problematyce nierówności i wykluczenia, a także najnowszej historii. Autor wielu książek m.in. "Gorączka latynoamerykańska" (2004), "Ameryka zbuntowana. Siedemnaście dialogów o ciemnych stronach imperium wolności" (2007), "Śmierć w Amazonii" (2013), "Wykluczeni" (2016) oraz dwóch biografii - "Kapuściński non-fiction" (2010) i wydanej ostatnio "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" (2021).
Laureat wielu nagód, m.in. otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak za "Amerykę zbuntowaną", Nagrodę Gran Press - Dziennikarz Roku 2010 za "Kapuścińskiego non-fiction", a w 2017 r. był nominowany do Nagrody Literackiej "Nike" za "Wykluczonych".
Aleksandra Jasińska-Kania – profesor socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmująca się teoriami socjologicznymi, problematyką stereotypów i uprzedzeń narodowych oraz badaniami wartości społecznych. Prowadziła m.in. badania nad władzą lokalną, badania nad postawami Polaków wobec różnych narodów i grup etnicznych, kierowała polskim zespołem w międzynarodowych badaniach wartości europejskich (European Value Study). Autorka, współautorka i współredaktorka 12 książek i ponad 100 artykułów, m.in. dwóch antologii prezentujących współczesną zachodnią myśl socjologiczną. Wykładała i prowadziła badania na wielu uczelniach w różnych krajach, m.in. na Uniwersytecie Sztokholmskim, Uniwersytecie Stanforda i Uniwersytecie Indiany w Bloomington.
Żona i współuczestniczka działalności naukowej Zygmunta Baumana w ciągu ostatnich 5 lat jego życia.
Padraic Kenney - amerykański historyk, badacz najnowszych dziejów Europy Środkowo-Wschodniej i Polski.
Profesor historii na Indiana University. Wybrane publikacje: "Rebuilding Poland: Workers and Communists", "A Carnival of Revolution: Central Europe", "The Burdens of Freedom: Eastern Europe Since 1989", "Dance in Chains: Political Imprisonment in the Modern World". Publikacje w języku polskim: "Rewolucyjny karnawał: Europa Środkowa 1989", "Wrocławskie zadymy", "Budowanie Polski Ludowej: robotnicy a komuniści 1945-1950".
Anna Dzierzgowska - nauczycielka historii, tłumaczka, feministka. Ma na koncie przekłady kilkunastu książek, w tym min.: Padraic Kenney, "Budowanie Polski Ludowej" (Warszawa 2015) czy Kristen Ghodsee, "Kobiety, socjalizm i dobry seks" (Warszawa 2020).