Spotkanie
9.06.2021 - online

Czytelnia POLIN: Piotr Smolar "Zły Żyd"

Podczas drugiego majowego spotkania w Czytelni POLIN rozmawiać będziemy o książce pt. "Zły Żyd". Z autorem Piotrem Smolarem rozmawiać będzie Jarosław Kuisz. Książka ukazała się w marcu br. nakładem Wydawnictwa ZNAK.

"Wracaj do swojego kraju" – usłyszał od kolegi we francuskiej podstawówce. Szok i niezrozumienie. Do jakiego kraju? Gdy ktoś się urodził we Francji, a rodzice są Polakami o żydowskich korzeniach, nie można uniknąć pytania o pochodzenie. A jednak zazwyczaj o tym nie myślał. Zdarzało mu się kłamać - z przyzwyczajenia czy dla bezpieczeństwa. Rodzice nie kultywowali tradycji, sam nie interesował się historią rodziny. Gdy w związku z pracą zamieszkał na jakiś czas w Izraelu – wszystko się zmieniło…

"Żyd" Piotra Smolara to opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości. To historia trzech pokoleń: dziadka Grzegorza – dla wielu bohatera, czujnego Żyda, dla innych żarliwego komunisty, ojca Aleksandra – polskiego intelektualisty i działacza opozycji antykomunistycznej, i wreszcie ich wnuka i syna, Piotra. Wychowanego we Francji Polaka, dziennikarza.

Który z nich zasługuje na miano złego Żyda? A może oni wszyscy?

Opowieść Piotra Smolara to bezkompromisowy obraz współczesnego świata. Wielokulturowego, wielowyznaniowego, otwartego i zamkniętego jednocześnie. Surowa ocena izraelskich i polskich politycznych realiów i przestroga przed powtarzalnością historii.

Piotr Smolar – francuski dziennikarz polskiego pochodzenia. Obecnie pisze o sprawach międzynarodowych i o polityce zagranicznej Francji w "Le Monde".

Jarosław Kuisz – historyk państwa i prawa, analityk, polityki, eseista. Twórca i redaktor naczelny "Kultury Liberalnej". Adiunkt w Instytucie Historii Prawa Uniwersytetu Warszaw