Dyskusja
19.11.2020 - online

Czy można być szczęśliwym na Muranowie? – dyskusja online

czarno-białe zdjęcie budynku na Muranowie, przesłonięte żółtym filtrem. Napis: Monika Tutak-Goll, Patrycja Dołowy, Cezary Harasimowicz, Remigiusz Grzela, Czy można być szczęśliwym na Muranowie? dyskusja online, 19.11.2020
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Czy żyjąc na Muranowie, który jest naznaczony tragiczną historią, można być szczęśliwym? Czy i jak historia wpływa na nasze szczęście, szczęśliwe życie? Na naszą świadomość, beztroskę? Poszukamy odpowiedzi na te pytania z zaproszonymi gośćmi. 

  • 19 listopada (czwartek), godz. 18.00
  • UWAGA: film to zarejestrowane spotkanie na żywo, na początku nagrania może być dłuższy czas cisza
Transkrypcja spotkania >>


Rozmowę z udziałem Moniki Tutak-Goll, Patrycji Dołowy i Cezarego Harasimowicza, poprowadzi Remigiusz Grzela.

Zastanowimy się nad tym jak długi czas musi upłynąć za nim historia stanie się prehistorią i będzie dla mieszkańców tak odległa, że aż nieistotna. I dopiero wtedy Muranów będzie jak wiele innych miejsc. A może na odwrót. Może należy pielęgnować, stale przypominać losy ludzi, którzy tu mieszkali? Jak żyli i jak umarli. Historia Muranowa może być dla nas przestrogą, ostrzeżeniem na przyszłość.

Monika Tutak-Goll - dziennikarka, reporterka, redaktorka, wiceszefowa „Wysokich Obcasów”. Studiowała na gender studies w Instytucie Badań Literackich PAN. Jest autorką wywiadu-rzeki "To nie deszcz, to ludzie", rozmowy Haliną Birenbaum, ocalałą z Holocaustu.

Patrycja Dołowy – pisarka, artystka i autorka sztuk teatralnych, która od wielu lat zajmuje się  pamięcią. Wykładowczyni na Wydziale Artes Liberales, gdzie prowadzi zajęcia o pamięci i przyrodzie między innymi w kontekście Muranowa. 

Cezary Harasimowicz - scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz. Według jego scenariuszy powstało osiem filmów fabularnych oraz seriale a także spektakle Teatru TV. Autor  trzech powieści. Wykłada scenariopisarstwo. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Remigiusz Grzela - prozaik, poeta i dramaturg. Współpracuje z Teatrem Polonia Krystyny Jandy. Jest kierownikiem literackim Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. W Teatrze Żydowskim prowadzi cykl spotkań Bagaże kultury. 

 

Wydarzenie realizowane w ramach programu towarzyszącego wystawie "Tu Muranów".

 

Bezpłatny program do rocznic jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl