Czy można być szczęśliwym na Muranowie? – dyskusja online

Czy żyjąc na Muranowie, który jest naznaczony tragiczną historią, można być szczęśliwym? Czy i jak historia wpływa na nasze szczęście, szczęśliwe życie? Na naszą świadomość, beztroskę? Poszukamy odpowiedzi na te pytania z zaproszonymi gośćmi. 

czarno-białe zdjęcie budynku na Muranowie, przesłonięte żółtym filtrem. Napis: Monika Tutak-Goll, Patrycja Dołowy, Cezary Harasimowicz, Remigiusz Grzela, Czy można być szczęśliwym na Muranowie? dyskusja online, 19.11.2020
Copyrights
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich
  • 19 listopada (czwartek), godz. 18.00
  • UWAGA: film to zarejestrowane spotkanie na żywo, na początku nagrania może być dłuższy czas cisza
Transkrypcja spotkania >>


Rozmowę z udziałem Moniki Tutak-Goll, Patrycji Dołowy i Cezarego Harasimowicza, poprowadzi Remigiusz Grzela.

Zastanowimy się nad tym jak długi czas musi upłynąć za nim historia stanie się prehistorią i będzie dla mieszkańców tak odległa, że aż nieistotna. I dopiero wtedy Muranów będzie jak wiele innych miejsc. A może na odwrót. Może należy pielęgnować, stale przypominać losy ludzi, którzy tu mieszkali? Jak żyli i jak umarli. Historia Muranowa może być dla nas przestrogą, ostrzeżeniem na przyszłość.

Monika Tutak-Goll - dziennikarka, reporterka, redaktorka, wiceszefowa „Wysokich Obcasów”. Studiowała na gender studies w Instytucie Badań Literackich PAN. Jest autorką wywiadu-rzeki "To nie deszcz, to ludzie", rozmowy Haliną Birenbaum, ocalałą z Holocaustu.

Patrycja Dołowy – pisarka, artystka i autorka sztuk teatralnych, która od wielu lat zajmuje się  pamięcią. Wykładowczyni na Wydziale Artes Liberales, gdzie prowadzi zajęcia o pamięci i przyrodzie między innymi w kontekście Muranowa. 

Cezary Harasimowicz - scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz. Według jego scenariuszy powstało osiem filmów fabularnych oraz seriale a także spektakle Teatru TV. Autor  trzech powieści. Wykłada scenariopisarstwo. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Remigiusz Grzela - prozaik, poeta i dramaturg. Współpracuje z Teatrem Polonia Krystyny Jandy. Jest kierownikiem literackim Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. W Teatrze Żydowskim prowadzi cykl spotkań Bagaże kultury. 

 

Wydarzenie realizowane w ramach programu towarzyszącego wystawie "Tu Muranów".

 

Bezpłatny program do rocznic jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl

Czy można być szczęśliwym na Muranowie? – dyskusja online

19.11.2020 - 19.11.2020