Koncert
1-2.12.2023

Chór POLIN – projekt "Wokół nas morze ognia"

Dyrygentka dyryguje chórem POLIN podczas występu.
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na performans muzyczny Chóru POLIN, społecznego chóru działającego przy Muzeum Historii Żydów Polskich. Występy towarzyszą wystawie "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim". Dedykujemy je ofiarom cywilnym konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Projekt jest realizowany pod batutą kompozytorki Aleksandry Gryki, z udziałem perkusistki Dominiki Korzenieckiej, basistki Małgorzaty Tekiel i saksofonisty Mikołaja Trzaski.

 • 1 grudnia (piątek), godz. 19.00, KUP BILET →
 • 2 grudnia (sobota), godz. 20.30, KUP BILET →
 • Bilety w cenie wstępu na wystawę: ulgowy 25 zł i normalny 30 zł dostępne online oraz w kasach muzeum
 • Liczba miejsc ograniczona

Jest to ostatni projekt Chóru POLIN, który przez 9 lat rozwijał kolektywne, eksperymentalne performanse i muzyczne komentarze do podejmowanych przez muzeum wątków i ważnych wydarzeń. Składamy głęboki ukłon w stronę społeczności, która dzięki zaangażowaniu członków i członkiń Chóru stworzyła się wokół muzeum.

"Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" to pierwsza wystawa o powstaniu w getcie warszawskim przedstawiona z perspektywy cywilów. Podczas powstania zeszli oni do bunkrów i kryjówek, sprzeciwili się nazistom i narzuconemu przez nich systemowi mordowania bezbronnych w obozach zagłady. Zamiast stawić się do transportu, ukrywali się. Ich cichy opór był tak samo ważny, jak ten z bronią w ręku.

Po bohaterach wystawy zostały niemal tylko słowa, zapisane przez nich w pamiętnikach czy dziennikach, w trakcie lub już po zakończeniu powstania. Słowa te, a także ich współczesne odczytanie przez Chór POLIN, staną się kanwą performansu muzycznego, który odbędzie się w przestrzeni wystawy.

Występuje Chór POLIN w składzie:

 • Agnieszka Górska, Aleksandra Olszowska, Anastasiya Eremenkova, Anetta Przybył-Bryńska, Anna Gniadek, Anna Szmyd, Barbara Baranowska, Barbara Walczak, Beata Akbas, Dagmara Siwczyk, Dominika Jędrzejczak, Dominika Rusinek, Edyta Pawłowska, Elżbieta Balano, Elżbieta Jasińska, Elżbieta Zawada, Ewelina Wegner, Irena Klein, Irena Wiesiołek, Iwona Goździkowska, Małgorzata J. Berwid, Joanna Stankiewicz, Jolanta Nałęcz-Jawecka, Justyna Orlińska, Kaja Makaruk, Karolina Wiśniewska, Katarzyna Marczewska, Katarzyna Pawluk, Kinga Wołoszyn-Kowanda, Krzysztof Czuba, Małgorzata Woronowicz, Natalia Obrębska, Piotr Woźniakiewicz, Renata Wołowiec, Urszula Iwińska, Urszula Strych, Valeriia Prysniak, Wojciech Winkler.

Zespół projektu:

 • Aleksandra Gryka – kompozycja muzyczna i dyrygentura
   

  Jedna z najbardziej wyrazistych polskich kompozytorek. Na jej twórczość silnie wpływa zainteresowanie naukami o wszechświecie, w tym fizyką kwantową. Inspiruje ją również literatura piękna. Studiowała kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem. Była laureatką programów stypendialnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Promocji Twórczości. Dwukrotnie zdobywała nominacje do Paszportu Polityki w kategorii muzyka poważna (2003, 2006). W 2020 roku otrzymała Stypendium Artystyczne Miasta Warszawy na projekt Chór Klimatyczny. W 2021 została opublikowana płyta z jej utworami INTERIALCELL. Utwory Aleksandry Gryki były wykonywane w Polsce i zagranicą, m.in. w Niemczech, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz we Włoszech i w Ukrainie. Współpracowała z wieloma znakomitymi wykonawcami specjalizującymi się w muzyce współczesnej, od lat komponuje muzykę dla przedstawień teatralnych.

 • Dominika Korzeniecka – perkusja
   

  Od początku swojej twórczości związana z Ośrodkiem "Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów" w Sejnach. Współtwórczyni Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej, związana z zespołami: Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Tania O, Pochwalone, Trys Saules, Haunted River. Wykonawczyni muzyki na żywo w licznych spektaklach, m.in. "Aktorzy żydowscy" Anny Smolar.

 • Małgorzata Tekiel – bas
   

  Muzyczka, basistka, kompozytorka. Związana m. in. z zespołami Morświn, Janerka na basy i głosy, Pochwalone. Współpracowała z zespołami Będzie Dobrze, Pudelsi, Deuter, Szum, Pati Yang, Karpaty Magiczne. Tworzy muzykę do spektakli teatralnych, działań performatywnych, poetyckich spotkań autorskich.

 • Mikołaj Trzaska – saksofon
   

  Saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor. Uważany za ikonę jazzowej awangardy w Polsce. Na stałe związany z Gdańskiem. W swoich podróżach muzycznych za cel obrał sobie poszukiwanie wspólnego mianownika między tradycyjną muzyką żydowską a współczesną.

 • Ewa Chomicka, Muzeum POLIN – kuratorka Chóru POLIN.

 • Alicja Kaczmarek-Poławska, Muzeum POLIN – producentka projektu.

Chór POLIN to społeczny chór działający od 2014 roku przy Muzeum Historii Żydów Polskich. Oprócz tradycyjnych technik pracy z głosem chór poszukuje też niestandardowych, eksperymentalnych środków wyrazu. Dźwięki, melodie i interpretacje powstają w wyniku indywidualnych i grupowych poszukiwań emisyjnych, rytmicznych i brzmieniowych. Projekty chóru łączą w sobie obszary muzyki, performatyki i pracy z przestrzenią. Chór tworzył już koncerty, performanse, działania towarzyszące wystawom czasowym, nagrywał ścieżki dźwiękowe do alternatywnych audioguide’ów, tworzył ścieżki dźwiękowe do filmów i spektakli, przygotowywał chórowe interwencje w programy innych wydarzeń. Współpracował m.in. z Seanem Palmerem, Jakubem Pałysem, Zorką Wollny, Bogną Burską, Anną Szwajgier, Wojtkiem Blecharzem, Dominikiem Strycharskim, Jaśminą Wójcik, Mikołajem Trzaską, Aleksandrą Gryką, Barbarą Klicką, zaś instytucjonalnie – m.in. z Zachętą Narodową Galerią Sztuki czy Biennale Warszawa. W każdym kolejnym projekcie chór stara się pójść o kilka kroków do przodu bądź o kilka kroków w bok w stosunku do wcześniejszych realizacji.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl