Rocznice i święta

Wirtualna wystawa o Irenie Sendlerowej na Google Arts & Culture

W 110. rocznicę urodzin Ireny Sendlerowej (1910 - 2008) Muzeum POLIN we współpracy z Google Arts & Culture przypomina jej niezwykły życiorys.

Ta wrażliwa społecznie aktywistka znana jest głównie z działalności w czasie niemieckiej okupacji w Polsce. Wtedy, wraz z grupą współpracowniczek, organizowała akcję ratowania dzieci żydowskich z getta warszawskiego. Wirtualna wystawa na Google Arts & Culture ukazuje mechanizmy tej akcji, jej uczestniczki i uczestników, a także związane z nią miejsca.

Przedstawia także przedwojenną działalność Sendlerowej oraz jej przekonania – pracę na rzecz wykluczonych, niezgodę na dyskryminację. "Ważny jest człowiek!", mówiła. Na wirtualnej wystawie zobaczyć można także liczne upamiętniania i odznaczenia Sendlerowej z kolekcji Muzeum POLIN. Jest wśród nich medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" – dar córki, Janiny Zgrzembskiej, z 2013 roku – który na co dzień oglądać można w holu głównym muzeum.

Muzeum POLIN jest obecne na Google Arts & Culture już od 2014 roku. Było jedną z pierwszych instytucji na świecie i pierwszą w Polsce, która w dniu otwarcia swojej ekspozycji stałej dla publiczności, udostępniła ją zarówno w budynku muzeum, mieszczącym się przy ul.  Anielewicza 6 w Warszawie, jak i wirtualnie na platformie.

Obok wirtualnych spacerów po ekspozycji stałej  "1000 lat historii Żydów polskich" oraz po wystawie "Warszawa, Warsze", można tam zobaczyć również wystawy czasowe "Jak zrobić Muzeum?", "Biografie rzeczy" oraz "Odzyskać opowieść. Obiekty w zbiorach Muzeum POLIN" – tę ostatnią aż w 6 wersjach językowych: polskiej, angielskiej, hiszpańskiej, czeskiej, francuskiej i rosyjskiej.

Historię życia Ireny Sendlerowej można poznać w prowadzonym przez Muzeum POLIN Portalu Polscy Sprawiedliwi.

O platformie Google Arts & Culture

Obecnie Google Arts & Culture wspiera ponad 2 000 instytucji kultury w 84 krajach, prezentując ponad 200 000 wysokiej rozdzielczości obrazów cyfrowych oryginalnych dzieł sztuki, 7 milionów elementów archiwalnych, ponad 2 000 ujęć Street View w muzeach i ponad 6 000 wystaw online, którymi zajmują się profesjonalni kuratorzy. Wszystko to prezentujemy w spójny sposób na jednym portalu internetowym.