Rezydencje artystyczne

Patrycja Orzechowska, 20 lutego - 12 marca 2017

Medium


W ramach rezydencji w Muzeum POLIN Patrycja Orzechowska stworzyła unikatową publikację, która zawiera  obrazy darów z kolekcji instytucji, utrwalone w szczególny sposób. Wybrane przez artystkę we współpracy z Działem Zbiorów obiekty – osobiste pamiątki i historie – zostały bezpośrednio naświetlone na materiale światłoczułym. Jej praca jest nie tylko szczególnym wglądem w wielopokoleniowe historie ukryte w tych przedmiotach, ale także niepozbawioną potencjału krytycznego analizą pamięci społecznej. 

Patrycja Orzechowska jest artystką wizualną zajmująca się fotografią, kolażem, tworzącą instalacje oraz książki artystyczne. Biorąc na warsztat przedmioty zgromadzone w muzealnej kolekcji śledzi trudną polsko-żydowską historię w nich zmaterializowaną. Interesuje ją nie tylko sposób, w jaki ten szczególny zbiór został stworzony i  jakie wielopokoleniowe historie skrywa. W swojej pracy zadaje pytanie o jego znaczenie i rolę dla współczesnego widza. Każdy ślad obecności jest tu tak samo ważny. Każdy obiekt miał swojego właściciela, był świadkiem życia – żelazko z duszą, krawat, haftowany obrus,  "lalka Cyganka", sygnet więźnia z obozu śmierci czy kafle ceramiczne z synagogi praskiej i z prywatnego mieszkania na Orlej…

Artystka przyglądając się tym przedmiotom na nowo naświetla część z nich na materiale światłoczułym i utrwala za pomocą nonkamerowego obrazu fotograficznego. Odnosi się tym samym do pierwszych skojarzeń związanych z odkryciem fotografii analogowej i nastrojów towarzyszących wynalezieniu tego medium – do widmowości procesu fotografii. Obcując z obiektami – za pomocą fotografii – wywołuje ich historię. Staje się niejako medium, pośrednikiem między przeszłością a teraźniejszością. 

Efektem rezydencji artystki jest książka artystyczna z fotogramami obiektów i esejem Andrzeja Marca.

Spotkanie z Patrycją Orzechowską, podczas którego artystka opowiedziała o pracy z darami, naświetlaniu i swojej roli w tym procesie, odbyło  się 10 marca, o godz. 18:00 w siedzibie muzeum. Rozmowę z artystką poprowadził dr Tomasz Szerszeń,  antropolog łączący pracę badawczą z praktyką artystyczną. 

Więcej o artystce:

Patrycja Orzechowska – artystka wizualna, pracuje w różnych mediach; zajmuje się fotografią, kolażem, instalacją, obiektem, grafiką użytkową, filmem; autorka książek artystycznych; absolwentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; aktualnie doktorantka na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu; wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska. Jej prace były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Założycielka wydawnictwa JAMI Issue. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

www.patrycjaorzechowska.com

>> Więcej na temat rezydencji artystycznych.

Działanie "Muzeum otwarte – edukacja w działaniu" realizowane jest w ramach projektu "Żydowskie dziedzictwo kulturowe", komponent "Oblicza różnorodności". Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”