Maseczka ochronna – 200 PLN

Ta ochronna maseczka, będąca pracą autorstwa Kena Goldmana, współczesnego artysty izraelskiego, nawiązuje do wzoru XVI-wiecznego żydowskiego amuletu ochronnego, który miał ustrzec noszącego przed szerzącymi się wówczas plagami.

Ktoś trzyma przed sobą maseczkę z wzorami nawiązującymi do tych z żydowskiego amuletu ochronnego.
Copyrights
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich
Ktoś trzyma przed sobą złożoną na pół maseczkę zdobioną inskrypcją w języku hebrajskim.
Copyrights
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich
Ktoś przytrzymuje dłońmi karton, na którym leży maseczka ochronna z motywem w języku hebrajskim.
Copyrights
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Inspiracją był amulet, który autor znalazł na łamach kabalistycznej "Księgi Sofera Cadyka Yesod Olama" (hebr. צדיק יסוד עולם), wydrukowanej we Lwowie (jid. לעמבערג ), w 1885 roku. Sam autor pisze o swojej inspiracji w następujący sposób:

"Jako współczesny artysta, często czerpiący inspirację ze źródeł żydowskich, postanowiłem ponownie wydobyć te starożytne źródła, aby wnieść swój wkład w zapobieganie śmiertelnemu wirusowi covid. Na szczęście w moich badaniach odkryłem, że rabini w XVI wieku zmagali się z wcześniejszą śmiertelną pandemią i stworzyli amulet, by powstrzymywać jej rozprzestrzenianie. Połączyłem obraz amuletu z nowoczesną maseczką ochronną, aby stworzyć «Pandemiczną Maskę-Amulet», mając nadzieję, że jej użycie może pomóc w walce z obecną pandemią".

Chcę się zaopiekować!

Partnerem projektu "Zaopiekuj się obiektem" jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, jeden ze współzałożycieli Muzeum POLIN, posiadający status organizacji pożytku publicznego. Darowizny w ramach projektu są zbierane przez Stowarzyszenie i mogą być odliczone od podatku.

Logo Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny