Zbiory

Maseczka ochronna – 200 PLN

Ta ochronna maseczka, będąca pracą autorstwa Kena Goldmana, współczesnego artysty izraelskiego, nawiązuje do wzoru XVI-wiecznego żydowskiego amuletu ochronnego, który miał ustrzec noszącego przed szerzącymi się wówczas plagami.

Inspiracją był amulet, który autor znalazł na łamach kabalistycznej "Księgi Sofera Cadyka Yesod Olama" (hebr. צדיק יסוד עולם), wydrukowanej we Lwowie (jid. לעמבערג ), w 1885 roku. Sam autor pisze o swojej inspiracji w następujący sposób:

"Jako współczesny artysta, często czerpiący inspirację ze źródeł żydowskich, postanowiłem ponownie wydobyć te starożytne źródła, aby wnieść swój wkład w zapobieganie śmiertelnemu wirusowi covid. Na szczęście w moich badaniach odkryłem, że rabini w XVI wieku zmagali się z wcześniejszą śmiertelną pandemią i stworzyli amulet, by powstrzymywać jej rozprzestrzenianie. Połączyłem obraz amuletu z nowoczesną maseczką ochronną, aby stworzyć «Pandemiczną Maskę-Amulet», mając nadzieję, że jej użycie może pomóc w walce z obecną pandemią".

Chcę się zaopiekować!

Partnerem projektu "Zaopiekuj się obiektem" jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, jeden ze współzałożycieli Muzeum POLIN, posiadający status organizacji pożytku publicznego. Darowizny w ramach projektu są zbierane przez Stowarzyszenie i mogą być odliczone od podatku.

Logo Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny