Muzeum

Łucja Koch została Zastępczynią Dyrektora ds. Edukacji i Sprzedaży

Uśmiechnięta Łucja Koch stoi w holu głównym Muzeum POLIN.
Łucja Koch. fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

1 lutego 2024 Zygmunt Stępiński Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN powołał Łucję Koch na stanowisko Zastępczyni Dyrektora ds. Edukacji i Sprzedaży.

– Jestem dumna z tego, że od 15 lat współtworzę Muzeum POLIN, w którego misję głęboko wierzę – powiedziała Łucja Koch – budujemy popularny ośrodek kultury i edukacji, a zarazem miejsce niezależnej debaty, które nie stroni od trudnych tematów. Od lat rozwijamy obszar edukacji antydyskryminacyjnej, dzisiaj – wobec wzrostu nastrojów antysemickich – szczególnie ważny i potrzebny.

Łucja Koch związana jest z Muzeum POLIN od 2009 roku. W dyrekcji muzeum, jako pełnomocniczka dyrektora, od 2020 roku odpowiadała m.in. za opracowanie i wdrożenie strategii Muzeum na lata 2021-2025 oraz Pion Edukacji i Sprzedaży. Od 2018 kierowała przygotowaniem, a następnie realizacją projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe", grantu z Funduszy EOG finansującego znaczną część działalności merytorycznej Muzeum POLIN. W latach 2013-2017 odpowiadała za pierwszą edycję tego projektu, która zdobyła Nagrodę Unii Europejskiej dla Dziedzictwa Kulturowego / Europa Nostra 2017. W latach 2013-2022 kierowała też Działem Edukacji, od roku 2023 – Działem Programów Strategicznych.

Absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Podyplomowego Studium Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej. Od 2013 do 2020 roku była członkinią zarządu Stowarzyszenia Europejskich Muzeów Żydowskich (AEJM). Ekspertka w projektach międzynarodowych dotyczących edukacji o Zagładzie i przeciwdziałania antysemityzmowi realizowanych przez OBWE/ODHIR, UNESCO i Radę Europy. Członkini Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny i International Council of Museums (ICOM).