Dla dzieci
28.05.2023

Dzień Dziecka. Podróż do krainy emocji

W tym roku piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka Muzeum POLIN będzie szczególny, zaprosimy Was bowiem w niezwykłą podróż do krainy emocji. Zaproponujemy 10 zabaw, które wspierają empatię i inteligencję emocjonalną, tak potrzebną dzieciom i dorosłym w lepszym zrozumieniu siebie i różnorodnego świata, który nas otacza. Stworzymy przestrzeń do uważnego i czułego bycia razem.

Program

Gra plenerowa. Podróż do krainy emocji

  • godz. 11.00-15.00 (ostatni start o godz. 14.00)
  • zbiórka: punkt info przy publicznej siłowni w parku przed Muzeum POLIN

Łąka przed Muzeum POLIN zamieni się w Dniu Dziecka w burzliwy ocean emocji, po którym będziemy podróżować, poszukując kolejnych 10 wysp. Na każdej z nich będzie na nas czekać zadanie, które pomoże nam w dalszej podróży – najpierw skompletujemy załogę i przygotujemy zapasy, zbierzemy umiejętności, które pomogą nam przepłynąć przez ocean emocji. Sprawdzimy, co będzie naszym napędem i skąd brać energię do dalszej drogi. Zadaniem graczy będzie odwiedzenie wszystkich wysp archipelagu i dopłynięcie do ostatniego punktu – laguny odpoczynku, gdzie czekać na nas będą… niespodzianki.

Do gry można dołączyć w każdej chwili od godz. 11.00 do 14.00 i realizować zadania w swoim tempie.

W czasie gry zapewniamy także strefę relaksu z leżakami oraz możliwością skorzystania z płatnej oferty gastronomicznej naszych wystawców.

Koncepcja gry plenerowej powstała we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi w kontekście znajdującej się tam wystawy dla rodzin "Elementarz empatii" inspirowanej biografią Aliny Margolis-Edelman. Podczas pikniku będzie można odwiedzić stoisko związane z wystawą i doświadczyć, czym jest "Elementarz empatii".

Koncert "Król Maciuś I" – bajka muzyczna

  • 28 maja (niedziela), godz. 15.00-16.00 – koncert w audytorium
  • BRAK MIEJSC

Czy naród będzie zadowolony, jeśli król jest tylko trochę większy od korony? Na dobre zakończenie dnia zapraszamy do wysłuchania bajki muzycznej o Królu Maciusiu Pierwszym. 

Na scenie zobaczymy blisko 120 młodych wykonawców: muzyków Orkiestry i Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w Warszawie. Wśród nich znajdzie się nie jeden, a aż dziesięcioro Królów Maciusiów. Wszyscy razem opowiedzą publiczności historię młodego władcy, który na własnej skórze musiał zmierzyć się z trudami rządzenia.

Na zamówienie Muzeum POLIN Jerzy Rogiewicz skomponował utwór do słów Grzegorza Uzdańskiego. Inspiracją dla autorów była książka Janusza Korczaka "Król Maciuś I" oraz wystawa "W Polsce Króla Maciusia".

Jerzy Rogiewicz – kompozytor, perkusista i improwizator, znany entuzjastom warszawskiej sceny muzyki niezależnej z tria i big-bandu Marcina Maseckiego, a także z zespołu Jerz Igor, wykonującego repertuar dla dzieci.

Za warstwę literacką koncertu odpowiedzialny jest Grzegorz Uzdański – nauczyciel filozofii i etyki, autor strony Nowe wiersze sławnych poetów i powieści "Wakacje" (Wydawnictwo W.A.B., 2016). Zza pulpitu dyrygenckiego koncert poprowadzi Lilianna Krych.

 

W Dniu Dziecka zapraszamy także do Miejsca edukacji rodzinnej "U króla Maciusia"

  • 28 maja (niedziela), godz. 11.00-18.00
  • wstęp bezpłatny, bez konieczności rezerwacji miejsc

Zapraszamy do wspólnych artystycznych działań "U króla Maciusia". Przez cały dzień możecie skorzystać z otwartych warsztatów prowadzonych przez nasze animatorki.

Zwiedzanie wystawy stałej Muzeum POLIN z audioprzewodnikiem dla rodzin

  • 28 maja (niedziela), godz. 11.00-17.00
  • bilet dla dziecka za 1 zł (audioprzewodnik w cenie biletu)

Ruszycie na wspólną przygodę z Wojciechem Malajkatem. Wypożyczycie w kasach nieduże urządzenia i założycie na głowę słuchawki. Po drodze czeka Was wiele niespodzianek i zadań. Usłyszycie opowieści z dworskich komnat, warsztatów rzemieślniczych, rozmowy toczące na ulicach dawnych miast i miasteczek. Poznacie historie o wspólnej pracy, przyjaźni, rodzinie, żydowskich świętach i obyczajach.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl

Logo Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Załączniki: