Zbiory

Wieszak reklamowy ze sklepu na Nalewkach – ZAOPIEKOWANY

Wieszak ze sklepu Berka i Hany Szwec z warszawskich Nalewek, na którym znajduje się napis: "Skład Futer i wytw. Konfekcji Futrzanej, tel. 11-79-77 | Warszawa, B. Szwec, Nalewki 13, 2-gie piętro". Po obu stronach widnieje znak cechu zrzeszającego żydowskich producentów artykułów futrzarskich.

Zakład futrzarski Szweców służył również jako przechowalnia futer. W miejscu kamienicy, w której na drugim piętrze mieścił się ich warsztat, dziś przebiega ulica Andersa. Adres i numer telefonu przedsiębiorstwa państwa Szweców znajdują potwierdzenie w spisie abonentów warszawskiej sieci telefonów Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej i Rządowej Warszawskiej Sieci Okręgowej z lat 1930/1931–1939/1940.

Przedwojenna ulica Nalewki była sercem żydowskiej części Warszawy, jedną z najważniejszych handlowych ulic miasta i zatłoczonym szlakiem komunikacyjnym, pełnym zakładów, sklepów, lokali usługowych i księgarń.

Patronat nad obiektem objęła Katarzyna Anyszkiewicz-Kucharczyk.

Partnerem projektu "Zaopiekuj się obiektem" jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, jeden ze współzałożycieli Muzeum POLIN, posiadający status organizacji pożytku publicznego. Darowizny w ramach projektu są zbierane przez Stowarzyszenie i mogą być odliczone od podatku.

Logo Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny