Muzeum
30.11.2022

Skopje. Komunikacja empatyczna w edukacji osób dorosłych prezentujących rozbieżne wizje Zagłady Żydów w krajach europejskich

Uczestnicy seminarium "Komunikacja empatyczna w edukacji osób dorosłych..." stoją przed siedzibą Holocaust Memorial Center for the Jews of Macedonia.
fot. M. Janevska Ilieva

Skopje, stolica Macedonii Północnej, było miejscem trzeciego spotkania partnerów projektu "Model komunikacji empatycznej w edukacji dorosłych w muzeach historycznych i miejscach pamięci”. Seminarium było okazją do dalszego ćwiczenia modelu "Porozumienia bez przemocy" w pracy z publicznością, a także do dogłębnego poznania skomplikowanego, historycznie i współcześnie, położenia Macedonii Północnej w regionie bałkańskim i w Europie.

W ramach projektu "Model komunikacji empatycznej…" pracownicy czterech instytucji – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Holocaust Memorial Center for the Jews of Macedonia w Skopju, Mémorial de la Shoah w Paryżu, Žanis Lipke Memorial w Rydze – trenują stosowanie "Porozumienia bez przemocy". Jest to model komunikacji, który służy wspieraniu dialogu i budowaniu społeczeństw opartych na empatii i rozumieniu potrzeb każdego człowieka. Celem projektu jest wprowadzenie tego modelu do pracy z publicznością oraz, za jego pośrednictwem, aktywizacja grup dorosłych odbiorców w zakresie poszerzania wiedzy o Zagładzie Żydów w Europie.

Więcej o projekcie przeczytasz na platformie EPALE.

Gospodarz programu szkoleniowego w dniach 5-7 września 2022 roku w Skopju, Holocaust Memorial Center for the Jews of Macedonia, główny nacisk położył na nakreślenie historycznego kontekstu dla wojennych losów Żydów macedońskich, których w czasie Zagłady zginęło aż 98%. Drugim kluczowym zagadnieniem był sposób, w jaki historia Macedonii wpływa na współczesne relacje międzynarodowe i konflikty pamięci, w tym także o Zagładzie.

Szersza relacja z wydarzenia dostępna jest na portalu Wirtualny Sztetl.

Kolejne spotkanie szkoleniowe zaplanowane jest na wiosnę 2023 roku. Partnerzy spotkają się w siedzibie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

"Logo Zanis Lipke Memorial: szary pięciokąt na białym tle"    Logo Holocaust Memorial Center – Skopje: żółta Gwiazda Dawida i linie tworzące kształt menory na granatowym tleLogo Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: niebieski i czarny kwadrat, na nich napisyLogo Memorial de la Shoah: granatowy kwadrat, na nim biały napis

"Logo Programu Erasmus Plus Komisji Europejskiej: żółte gwiazdki ułożone w kółko, na granatowym tle i napis Erasmus+"

Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+. Publikacja została zrealizowana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.