Muzeum
27.10.2022

Trzy tysiące tulipanów odmiany Irena Sendler zakwitnie wiosną przy POLIN

Wiosną przyszłego roku, w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim koło Muzeum POLIN zakwitną tysiące tulipanów odmiany Irena Sendler. Dziś cebule kwiatów upamiętniających Sprawiedliwą wśród Narodów Świata sadzili wspólnie z mieszkańcami przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy, Ambasady Królestwa Niderlandów i Muzeum POLIN.

Aż trzy tysiące tulipanów odmiany Irena Sendler ozdobi wiosną 2023 roku aleję jej imienia przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Charakterystyczne czerwone kwiaty z żółtą plamką na dole zakwitną na przełomie kwietnia i maja, aby upamiętnić 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz wszystkich tych, którzy wzięli w nim udział. Tulipany uzupełnią kompozycje z żonkili, które w okolicy POLIN co roku przypominają o tym wydarzeniu. 

Cebule kwiatów sadzili wspólnie:

  • Daphne Bergsma, ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce;
  • Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy;
  • Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy;
  • Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN;
  • Janina Zgrzembska, córka Ireny Sendlerowej;
  • Elżbieta Ficowska – ocalona przez Irenę Sendlerową.

W wydarzeniu brali udział również uczniowie Szkoły Podstawowej nr. 210 im. Bohaterów Pawiaka, przedstawiciele Partnerstwa Przepis na Muranów i wolontariusze z Muzeum POLIN. 

Irena Sendlerowa – Sprawiedliwa wśród Narodów Świata

Irena Sendlerowa była polską działaczką, która w czasie wojny pomagała Żydom. Uratowała co najmniej kilkaset żydowskich dzieci, przemycała je z warszawskiego getta do przybranych rodzin, domów dziecka i sióstr katolickich w stolicy, Turkowicach i Chotomowie. Po wojnie pracowała w wydziale opieki m.st. Warszawy. Współtworzyła domy dziecka i domy starców oraz dzienne pogotowia dla dzieci.

W 1965 roku została uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata – najwyższym izraelskim odznaczeniem. W 2007 roku przyznano jej również tytuł Honorowego Obywatela m.st. Warszawy.

Więcej informacji o Irenie Sendlerowej i Polskich Sprawiedliwych można uzyskać na portalu wiedzy Polscy Sprawiedliwi prowadzonym przez Muzeum POLIN.