Nauka
28-30.06.2022

Konferencja naukowa "Żydowska podmiotowość w krajach komunistycznych"

Na rysunku grupa kobiet i mężczyzn trzymających się za ręce.
fot. Uniwersytet Wrocławski

Wraz z Uniwersytetem Wrocławskim zapraszamy na międzynarodową konferencję, której celem jest wskazanie nowych paradygmatów w studiowaniu historii Żydów w Europie Wschodniej po 1945 roku, w krajach, które po Holocauście stały się częścią bloku komunistycznego.

  • 28-30 czerwca (wtorek-czwartek)
  • Miejsce: Katedra Judaistyki Tadeusza Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego
  • Sprawdź program >>

Na terenach Związku Radzieckiego przez większość XX wieku, a w Europie Środkowo-Wschodniej, w tzw. demokracjach ludowych, od 1945 roku, Żydzi, tak jak inni obywatele byli zazwyczaj przedmiotami autorytarnych polityk państwa komunistycznego. Autorytarny system polityczny poważnie ograniczał zakres politycznej podmiotowości, oddolną inicjatywę i możliwości działania dużej części obywateli państw bloku komunistycznego. Nie jest więc przypadkiem, że przez kilka ostatnich dekad badania skupiające się na historii Żydów w bloku komunistycznym koncentrowały się na nich głównie jako obiektach działań państwa i jego różnych instytucji. 

Celem konferencji jest rozpropagowanie wyłaniającego się właśnie w historiografii nowego paradygmatu badań nad żydowskimi doświadczeniami okresu komunistycznego. Jej uczestnicy, wybitni badacze tematyki z Europy, Izraela i Stanów Zjednoczonych, zaprezentują przeróżne żydowskie odpowiedzi i formy oporu wobec "żydowskich polityk: komunistycznego państwa, a także, nieoczekiwane i nieplanowane efekty tych polityk.

Konferencyjne referaty odpowiedzą na pytania o to, kiedy i jak Żydzi wpływali na swoją polityczną i prawną sytuację, o granice żydowskiej politycznej, kulturowej i społecznej podmiotowości w krajach komunistycznych. Podczas konferencji dyskutowane będą problemy żydowskiego transnacjonalizmu, upamiętniania Zagłady, pamięci o Zagładzie, kontynuacji między przed-zagładową przeszłością a życiem po Zagładzie, problemy historii globalnej i mikrohistorii. 

Konferencja jest organizowana przy wsparciu finansowym the Leonid Nevzlin Research Center for Russian and Eastern European Jewry of the Hebrew University of Jerusalem, Muzeum POLIN, Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Institute of Contemporary History, Czech Academy of Sciences. 

Konferencja odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.

Logo GEOP

Organizacja konferencji jest możliwa dzięki wsparciu Taube Philanthropies, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

logo Taube Philantropies logo William K. Bowes Junior Foundation logo SZIH