Zbiory

Filiżanka Żydowskiego Towarzystwa Turystyczno-Narciarskiego "Makabi" w Bielsku (1928–1939) – ZAOPIEKOWANA

Zaopiekuj się kawałkiem historii żydowskiego sportu! Porcelanowa filiżanka Towarzystwa Turystyczno-Narciarskiego "Makabi" w Bielsku to pamiątka po prężnie działających w Polsce klubach sportowych  "Makabi" (Makkabi), które zaczęto zakładać na ziemiach polskich już na początku XX w.

Filiżanka powstała w istniejących do dziś, światowej sławy zakładach porcelany w Ćmielowie, najstarszej wytwórni porcelany na ziemiach polskich. Możemy sobie wyobrazić, że z ćmielowskiej filiżanki z Bielska pito w schronisku na Hali Boraczej  w Beskidzie Żywieckim – pierwszym schronisku żydowskim na świecie!

Obiekt został objęty patronatem przez Małgorzatę i Grzegorza Markowskich.

Co prawda drewniany obiekt  spłonął w 1931, ale w 1932 w jego miejscu Towarzystwo wybudowało murowany budynek, który został wówczas uznany za jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. W 1931 sekcja zorganizowała w pobliżu schroniska pierwsze Żydowskie Narciarskie Mistrzostwa Europy Środkowej.

Partnerem projektu "Zaopiekuj się obiektem" jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, jeden ze współzałożycieli Muzeum POLIN, posiadający status organizacji pożytku publicznego. Darowizny w ramach projektu są zbierane przez Stowarzyszenie i mogą być odliczone od podatku.

Logo Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny