Żydowskie dziedzictwo kulturowe
15.03.2021

Projekt Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - najciekawsze wydarzenia końca roku 2020

Widok zza pulputu mikserskiego - widać operatora nagrania i osoby, które na tym nagraniu występują
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

W ostatnich tygodniach 2020 roku w ramach projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" realizowanym przez Muzeum POLIN wraz z partnerami – Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami, Europejskim Centrum Wergelanda, Centrum Falstad oraz muzeami żydowskimi w Oslo i Trondheim, a także Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma – z sukcesem przygotowaliśmy w wirtualnym świecie trzy duże wydarzenia, o których więcej piszemy poniżej.

Finał konkursu Nagroda POLIN 2020

W 2020 roku po raz szósty została wręczona Nagroda POLIN przyznawana przez Muzeum Historii Żydów Polskich osobom lub organizacjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Spośród kilkudziesięciu aplikacji z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła 6 finalistów.

Laureatem konkursu Nagroda POLIN 2020 został Paweł Kulig, który od 8 lat opiekuje się Nowym Cmentarzem Żydowskim w Łodzi, a od roku jest prezesem Stowarzyszenia Strażnicy Pamięci, powołanego i działającego na rzecz ochrony żydowskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego Łodzi. Wyróżnienia otrzymali Justyna Biernat z Tomaszowa Mazowieckiego oraz działające w Wielkopolsce Stowarzyszenie Krotochwile.

Finał konkursu tym razem odbył się w mediach społecznościowych Muzeum - na Facebooku i w serwisie YouTube. Podczas ogłoszenia wyników online zabraliśmy widzów w podróż do miejsc, w których na co dzień działają nominowani.

Zachęcamy do obejrzenia finału konkursu Nagroda POLIN 2020 >>

Emocje i historia – międzynarodowa konferencja edukacyjna

We współpracy z Centrum Falstad oraz innymi partnerami zorganizowaliśmy w listopadzie trzydniową międzynarodową konferencję edukacyjną "Emocje i historia. Jak rozmawiać w szkole na trudne tematy".

Aktywny udział w konferencji wzięło 743 nauczycieli oraz innych przedstawicieli edukacji formalnej i nieformalnej, którzy wspólnie z zaproszonymi ekspertami z Polski, Norwegii oraz Stanów Zjednoczonych podjęli temat emocji w kontekście edukacji historycznej.

Transmisje wykładów, bez części warsztatowej, można było również śledzić na Facebooku „Centrum Edukacyjne Muzeum POLIN” lub w ramach otwartego wydarzenia o zasięgu liczącym ponad 105 500 odbiorców.

Na naszej stronie są dostępne nagrania oraz materiały z konferencji >>

Rodzinną Chanukę Online świętowano w całej Polsce

Radosne i pełne światła święto Chanuki spędziliśmy razem, łącząc się online. Dla naszych najmłodszych odbiorców przygotowaliśmy różnorodne atrakcje: warsztaty kulinarne, wspólne muzykowanie, fantastyczną iluminację budynku Muzeum POLIN, serię filmów przybliżających świąteczne zwyczaje i tradycje, premierę spektaklu "Piaskowy Wilk", a także drugi w naszej historii koncert dla osób ze spektrum autyzmu lub nadwrażliwością słuchową. Większość wydarzeń była tłumaczona na polski język migowy.

Podczas chanukowych zabaw zgromadziliśmy przed ekranami ponad 44-tysięczną publiczność z całej Polski, a łączny zasięg wydarzenia to ponad 135 000 odbiorców. Internauci chwalili program: "Bardzo ciekawy pomysł. Zabawy integracyjne i to wchodzenie w inny, dziecięcy świat wciąga!”.

Zachęcamy do obejrzenia filmowego podsumowania Chanuki >>

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl