Rodzinny Bal Purimowy

Kim była Królowa Estera i co się wydarzyło na dworze u króla Ahaszwerosza? Wystarczy, że 7 marca włączycie komputer, a w jednej chwili przeniesiecie się do bajecznego świata purimowej opowieści. 

Na obrazie widzimy grafikę promocyjną Bal Purimowy
Copyrights
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Podczas Rodzinnego Balu Purimowego upieczemy wspólnie słynne, tradycyjne hamantasze (inaczej uszy złego Hamana), przebierzemy się w zrobione własnoręcznie maski i będziemy śpiewać  i tańczyć w rytm tradycyjnych pieśniach purimowych. Muzyce towarzyszyć będzie opowieść,  którą przygotuje dla nas Katarzyna Jackowska Enemuo z muzykami a całość ubarwi niezwykła scenografia powstała na warsztatach z najmłodszymi przyjaciółmi króla Maciusia.  

PROGRAM:

  • Film otwarcia, z którego dowiemy się czym jest święto Purim i jakie tradycje są z nim związane.
    11:00 | Facebook >> 
     
  • Robimy w kuchni bałagan, czyli warsztaty z pieczenia hamantaszy – rodzinne warsztaty kulinarne
    11:10-11:40 | Facebook >>

Święto Purim kojarzy się głównie z pysznymi, kruchymi ciasteczkami w kształcie sakiewki, nadziewanymi makiem, dżemem i innymi dodatkami. To słynne hamantasze, które piecze się na całym świecie nazywając je „uszami Hamana” lub „kieszeniami Hamana”. Warsztat prowadzi Renata Płotczyk, a pomagać jej w kuchni będą Tymon, Emilka z mamą Asią.

Przed warsztatami przygotujcie niezbędne składniki:

  • 2 szklanki mąki
  • 150 g pokrojonego na małe kawałki zimnego masła
  • ½ szklanki cukru pudru
  • 2 jajka
  • 1 łyżeczka esencji migdałowej lub waniliowej
  • ½ łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • masa do napełniania w zależności od upodobań (dżem, masa czekoladowa, masa makowa) 

Przepis pochodzi z książki „Restauracja BESAMIM. Tradycyjne Przepisy na dania polskiej kuchni żydowskiej”. 
 

Na naszym wydarzeniu opublikujemy pliki do pobrania z pięknymi wzorami masek. Zachęcamy do ich wydrukowania i własnoręcznego ozdabiania. Na pewno przydadzą się w czasie naszego balu. Czekamy także na zdjęcia z najpiękniejszymi maskami na naszym wydarzeniu!

Słuchowisko „O złym Hamanie i dzielnej królowej Esterze”

12:10-12:30 | Facebook >>

Poznacie historię pięknej i mądrej królowej Estery. Dzięki błyskotliwości i wierze udaje się jej, wraz z pokornym Mardocheuszem, pokonać nikczemnego Hamana, który chce zgładzić Żydów żyjących na dworze króla Persji, Achaszwerosza.

  • Świętujemy Purim Śpiewająco – teledysk purimowy ze scenografią przygotowaną przez dzieci
    12:30-13:00 | Facebook >>

Świętujemy odmianę losu, odwagę i radość. I przyszedł czas na bal – nie może zabraknąć na nim szalonych tańców, muzyki i śpiewu. Dlaczego bal? Ano dlatego, że czasem zły los się odwraca – a kiedy się odwraca – trzeba świętować! Zapraszamy przed ekrany. Wysłuchajcie opowieści o odważnej Esterze, której towarzyszy żywa muzyka oparta na tradycyjnych pieśniach purimowych i tanecznych brzmieniach. Opowiemy, zaśpiewamy, zagramy, zatańczymy, a potem może nawet oszalejemy z radości, kto wie? Autorką spektaklu jest Katarzyna Jackowska-Enemuo, usłyszycie w nim też cymbały, oud, klarnet i inne instrumenty. Z kolei barwną scenografię przygotowali nasi najmłodsi przyjaciele Króla Maciusia.

Artyści: 
Katarzyna Jackowska-Enemuo: opowieść, śpiew, akordeon, baraban 
Mateusz Szemraj: cymbały, oud 
Damian Szymczak: klarnet
Dziękujemy za przyjacielską pomoc Antkowi Sojce (warmairsound).

Ilustracje do scenografii teledysku przygotowali: Alicja, Krzysztof, Alon, Naomi, Helena, Krysia, Esterka, Marianna, Zofia, Lea, Róża, Mateusz, Zosia, Małgosia, Jagienka, Eleonora.

Podczas zabaw „U króla Maciusia” przygotowaliśmy dla Was przeróżne piękne maski do samodzielnego wykonania.

Zobaczcie szczegóły odwiedzin >>

  • Zapraszamy na rodzinne zwiedzanie wystawy stałej!
    6 i 7 marca audioprzewodniki dla dzieci w wieku 6-12 lat i ich dorosłych opiekunów są dostępne w kasach muzeum w promocyjnej cenie 5 zł.

 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl