Rocznice i święta
27.01.2021

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu - program obchodów

Pomnik Bohaterów Getta - duży monument z granitu z rzeźbionymi postaciami Żydów z getta warszawskiego, widziany zza płomieni palących się przed nim zniczy
fot. Danuta Matloch/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

27 stycznia 1945 roku niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz został wyzwolony. W ciągu blisko pięcioletniego istnienia tzw. "fabryki śmierci" zginęło około 1,1 miliona Żydów z całej Europy, a także setki tysięcy ofiar innych narodowości. W 2005 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła tego dnia Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, aby uwrażliwić kolejne pokolenia na problem Zagłady i zapobiec tym samym aktom ludobójstwa w przyszłości.

Aby podtrzymać pamięć historyczną, ku  przestrodze przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami, Muzeum Polin przygotowało następujący program obchodów: 

 • 9.00 - Nie bądź obojętny - film
  • Oglądaj film >>

   Zapraszamy do obejrzenia materiału, przypominającego wypowiedź Mariana Turskiego z 27 stycznia 2020 roku, zawierającej przestrogę, że „jeżeli będziecie obojętni, to nawet się nie obejrzycie, a na was i na waszych potomków jakieś Auschwitz spadnie z nieba”. Zapytaliśmy kilka osób ze świata nauki i kultury, jak rozumieją to hasło i jaka nauka płynie z niego dla całego społeczeństwa w obecnej rzeczywistości, w naszym codziennym życiu.

   Przemówienie Mariana Turskiego: z archiwum producenta transmisji TVP S.A.
    
 • 14.00 - "Kim byli, co czuli, co się z nimi stało?" – spacer po galerii "Zagłada (1939–1945)" prowadzi dr Anita Borkowska
  • Oglądaj film >>

   Wybuch II wojny światowej na zawsze przekreślił marzenia, plany i nadzieje tysięcy Żydówek i Żydów. W galerii “Zagłada” prezentujemy losy ludności żydowskiej w latach 1939-1945 – od dyskryminujących i wykluczających zarządzeń, przez izolację, po fizyczną eksterminację. Pokazujemy miejsca, które odegrały kluczową rolę w historii getta warszawskiego i dowiadujemy się, kim byli ludzie stłoczeni w zamkniętej dzielnicy i wywiezieni z getta latem 1942 roku. Przedstawiamy tych, którzy 19 kwietnia 1943 roku stanęli do walki, aby stawić opór działaniom okupanta i zaalarmować świat o tragedii ludności żydowskiej. Poznajemy ich losy oraz słyszymy słowa, jakimi opisywali swoje emocje i odczucia, opowiadając o swojej motywacji, nadziei, zaufaniu lub rozczarowaniu. Spacer bez wychodzenia z domu prowadzi dr Anita Borkowska, przewodniczka Muzeum POLIN.
    
 • 19.30-21.00 - "XI Przykazanie: Nie bądź obojętny" – dyskusja
  • Spotkanie na żywo na kanale Facebook >>

   27 stycznia 2020 roku Marian Turski, historyk, dziennikarz i działacz społeczny, były więzień obozu Auschwitz-Birkenau i KL Buchenwald, wygłosił pamiętne przemówienie podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Apelował w nim przede wszystkim do młodych ludzi, by nie pozostawali obojętni na szeroko pojęte zło, które nas otacza. O recepcji tego przykazania w dynamicznie zmieniającej się współczesnej rzeczywistości będą rozmawiać zaproszeni przez Muzeum Polin eksperci. Poszukają odpowiedzi na pytanie, co dla dzisiejszego społeczeństwa znaczy nie być obojętnym i jak korzystać z nauk płynących z historii.

   Zaproszeni goście: 
   • Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich
   • Piotr Forecki – politolog, profesor UAM
   • Draginja Nadaždin – dyrektorka Amensty International Polska
   • Moderacja: Anna Bikont – dziennikarka, reporterka, pisarka