Muzeum
16.05.2017

Sybilla 2016 za wystawę "Frank Stella i synagogi dawnej Polski"!

Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody w 37. edycji konkursu Sybilla. Muzeum POLIN otrzymało nagrodę w kategorii "wystawa sztuki" za wystawę Frank Stella i synagogi dawnej Polski, prezentowaną w pierwszej połowie 2016 r.

Ta ekspozycja dzieł Franka Stelli, zaliczanego do czołówki artystów XX wieku została wybrana spośród ponad 225 projektów muzealnych, które w tym roku zostały zgłoszone kapitule konkursu. Poprzez niezwykłe prace nowojorskiego artysty goście muzeum poznali fascynującą historię drewnianych synagog.

Wystawa Franka Stelli wykraczała poza rutynową monografię indywidualnego artysty czy pojedynczego cyklu. Łącznikiem między różnymi epokami i odmiennymi kulturami stała się książka polskich architektów Kazimierza i Marii Piechotków poświęcona drewnianym synagogom, która wpadła w ręce Franka Stelli. Zafascynowany pięknem żydowskich bożnic Stella rozpoczął na początku lat 70. XX wieku prace nad cyklem "Polskie miasteczka" (Polish Village series). Każde ze swych dzieł autor zatytułował nazwą miejscowości, w której znajdowała się drewniana synagoga.

Poprzez prezentację dokonań osób, bez których nie byłoby prac Stelli, a więc badaczy i studentów związanych z Politechniką Warszawską, widz miał okazję przekonać się o żywotności kultury Żydów polskich, inspirującej nawet wówczas, gdy jej materialne świadectwa przestały istnieć.

- To wspaniałe, że nasze muzeum może cieszyć się najważniejszą polską nagrodą muzealną przyznawaną w kategorii wystaw sztuki – mówi Jolanta Gumula, Zastępca Dyrektora ds. Programowych Muzeum POLIN. Jesteśmy wciąż bardzo młodą instytucją, a wystawa Franka Stelli była dużym wyzwaniem kuratorskim i organizacyjnym. Cieszymy się ogromnie z uznania specjalistów oraz zainteresowania publiczności, które towarzyszyło tej ekspozycji. Pokazaliśmy, że muzeum historyczne może robić mądre wystawy sztuki na światowym poziomie, prowadząc dialog ze swoja publicznością w bardzo zróżnicowany sposób.

Wystawa „Frank Stella i synagogi dawnej Polski” była prezentowana w Muzeum POLIN w Warszawie od 19 lutego do 20 czerwca 2016 roku. Kuratorem i autorem koncepcji wystawy był dr Artur Tanikowski, kustosz dyplomowany z Działu Wystaw Muzeum POLIN, a kuratorem organizacyjnym – Ewa Witkowska.

Wystawa znalazła się także wśród 15 najlepszych wystaw z całego świata w rankingu opublikowanym przez portal Hyperallergic w grudniu 2016 roku. 

 

Mecenas     Sponsorzy  
 
Patroni   Partner   Współorganizatorzy   Wspólna instytucja kultury
     

 

Patroni medialni