Wystawy

Frank Stella z Narodową Nagrodą Artystyczną

16 lipca 2015 roku amerykański twórca Frank Stella został uhonorowany Narodową Nagrodą Artystyczną przyznaną przez Anderson Ranch Arts Center. Nancy Wilhelms, dyrektor wykonawcza Anderson Ranch, stwierdziła, że wobec trwającej już pół wieku kariery i nieustannej aktywności twórczej Franka Stelli, jego wkład w rozwój sztuk światowej jest dziś żywy jak nigdy dotąd.

W lutym 2016 roku w Muzeum POLIN otwarto wystawę "Frank Stella i synagogi dawnej Polski". Artysta zaangażował się osobiście w organizację ekspozycji i uczestniczył w wernisażu wystawy.

W muzeum zaprezentowano około 40 prac (w tym 6 wielkoformatowych) Stelli z cyklu "Polskie Miasteczka" (Polish Village Series), zainspirowanych architekturą drewnianych synagog z terenów II Rzeczypospolitej. Amerykanin poznał ją za pośrednictwem pionierskiej książki Marii i Kazimierza Piechotków "Bożnice drewniane".

Na wystawie prace Stelli, których tytuły bezpośrednio nawiązują do miejscowości, w których stały niegdyś drewniane bożnice, zostaną po raz pierwszy zestawione ze swymi źródłami inspiracji.

Kompozycjom Amerykanina będą towarzyszyły rysunki i fotografie drewnianych synagog powstałe w latach międzywojennych w kręgu Zakładu Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej.