Muzeum

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2024

19 kwietnia dołączcie do dwunastej edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile i przypnijcie żonkile na znak, że łączy nas pamięć o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim. W tym roku wolontariuszki i wolontariusze wręczą na ulicach Warszawy dwumilionowy papierowy żonkil.

Akcję Żonkile wspierają nowe Ambasadorki i Ambasadorzy: aktorki Agnieszka Grochowska i Martyna Byczkowska, najstarsza drag queen w Polsce – Lulla La Polaca (Andrzej Szwan), blogerka Bogumiła Siedlecka-Goślicka znana jako "Anioł Na Resorach", aktorzy Tomasz Włosok i Jacek Braciak, a także nasi wspaniali wolontariusze – Kasia, Beata i Andrzej.

Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składnia każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji.

Nasze żonkile nawiązują do tej tradycji. Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku. Nie mają one na celu wyrażania poparcia dla jakichkolwiek ideologii, państw czy narodów, są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.

W 81. rocznicę powstania getcie warszawskim w ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile podejmujemy temat pamięci. Zastanowimy się, co pamięć współcześnie oznacza i jakie zadanie do wykonania zostawiają nam ostatni świadkowie Zagłady.

Jak wziąć udział w akcji Żonkile? / Skąd wziąć papierowy żonkil? →

Instytucje udzielające miejsc na sztaby →

Zachęcamy Was do publikowania zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych.

Nie zapomnijcie o hashtagach: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile, a także o oznaczeniu profilu @polinmuseum.

Logotypy organizatorów i partnerów akcji Żonkile 2024.

Akcję Żonkile wspiera:

Miejskie Materie