Muzeum
Zgłoszenia do 12.02.2024

Zostań wolontariuszką / wolontariuszem akcji Żonkile

Dwie uśmiechnięte wolontariuszki - nastoletnia i dorosła. Jedna trzyma ulotkę o akcji Żonkile, a druga papierowego żonkila.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Dołącz do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile i upamiętnij z nami 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

 • Nabór zakończony

Zapraszamy do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. 19 kwietnia 2024 roku (w piątek) będziemy informować przechodniów o wydarzeniach sprzed 81 lat i wręczać papierowe żonkile – symbol wspólnej pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.

Zostań naszą wolontariuszką / wolontariuszem, jeśli:

 • masz skończone 18 lat – górna granica wieku nie ma dla nas znaczenia, bardzo cenimy sobie współpracę z seniorkami i seniorami,
 • jesteś odpowiedzialna/-y, dobrze zorganizowana/-y,
 • jesteś komunikatywna/-y i lubisz pracę z ludźmi,
 • chcesz działać na rzecz tolerancji i wzajemnego szacunku,
 • chcesz lepiej poznać historię Warszawy.

Wydarzenie poprzedzone będzie warsztatami wzmacniającymi umiejętności komunikacyjne oraz kompetencje społeczne, a także wykładami i spotkaniami dotyczącymi historii powstania w getcie warszawskim.

Twoim zadaniem będzie:

 • wręczanie przechodniom papierowych żonkili oraz ulotek informacyjnych dotyczących historii getta warszawskiego19 kwietnia na ulicach Warszawy.

Ile czasu poświęcisz na wolontariat?

 • Do wyboru będziesz miał/-a jedną z kilku zmian. Minimalny czas, który poświęcisz tego dnia na wolontariat to 2 godziny.

Co możemy Ci zaoferować:

 • możliwość uczestniczenia w jednej z największych kampanii społecznych, która przywraca pamięć o ważnym rozdziale z polsko-żydowskiej historii,
 • interesujące wydarzenia edukacyjne dotyczące m.in. historii Żydów polskich oraz wojennej historii Warszawy,
 • ciekawe warsztaty komunikacyjne z doświadczonymi trenerami i trenerkami, dzięki którym dowiesz się, jak rozmawiać z przechodniami i radzić sobie w trudniejszych sytuacjach,
 • możliwość poznania nowych osób i pracy w różnorodnej grupie,
 • porozumienie wolontariackie, zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w wolontariacie oraz ubezpieczenie NNW.

Chcesz do nas dołączyć? Wypełnij formularz zgłoszeniowy i wskaż w nim dogodną datę spotkania informacyjnego (na platformie Zoom), podczas którego opowiemy o szczegółach wolontariatu. Na zgłoszenia czekamy do 12 lutego 2024 (do końca dnia).

Akcja Żonkile to nie tylko inicjatywa, której celem jest przywracanie pamięci o powstaniu o getcie warszawskim. To także szansa na tworzenie wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i tolerancji. Kluczową kwestią jest dla nas troska o uczestników i uczestniczki akcji. W tym roku podjęliśmy decyzję o zaproszeniu do udziału w wolontariacie indywidualnym wyłącznie osób pełnoletnich. Młodszych zaś uczestników zachęcamy do skorzystania ze specjalnie przygotowanej oferty szkolnej. Skupimy się na integracyjnym walorze tego doświadczenia, angażując całą szkolną społeczność – uczniów i nauczycieli. Szczegóły oferty szkolnej przedstawimy w lutym.

Pragniemy, by udział w akcji Żonkile był dla Was budującym doświadczeniem, a każdą i każdego z Was wesprzemy, jak co roku, organizacyjnie i merytorycznie.

Koordynacja:

Maria Bliźniak
Alicja Morawska-Kanton

e-mail: [email protected]

tel. 604 448 410

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl

Patronat nad akcją społeczno-edukacyjną Żonkile objęli:

Minister Edukacji - patronat honorowy Prezydent miasta stołecznego Warszawy

Partnerem akcji Żonkile jest:

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny