Projekt Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - pierwsze 3 miesiące online
2 marca 2020 r. Muzeum POLIN wraz z partnerami – Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami, Europejskim Centrum Wergelanda, Centrum Falstad oraz muzeami żydowskimi w Oslo i Trondheim, a także Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma – rozpoczęło wieloletni projekt "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" (ŻDK) realizowany z Funduszy EOG oraz budżetu krajowego. W połowie marca Muzeum i instytucje partnerskie zostały zamknięte z powodu pandemii. Od 3 miesięcy docieramy do odbiorców przez Internet.
W okresie 2 marca – 1 czerwca 2020 r. projekt Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe osiągnął w mediach społecznościowych ponad 3 358 800 wyświetleń, zaś strony zanotowały 1 446 270 odsłon.
Warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej prowadzone na żywo online uruchomiliśmy już 23 marca, jako jedno z pierwszych muzeów w Polsce. W ciągu miesiąca do sieci przenieśliśmy ogólnokrajową akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, która odbywa się 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Na Dzień Dziecka (1 czerwca) wykreowaliśmy wirtualne królestwo gier i zabaw dla najmłodszych. Popularnością cieszyły się też w sieci programy dla dorosłych: spotkania z judaizmem "Żydowskie ABC", oprowadzania z przewodnikami po wystawie "1000 lat historii Żydów polskich" czy kursy kuchni żydowskiej. Rekordy frekwencji zanotowały muzealne portale wiedzy prowadzone dzięki ŻDK.
26 czerwca otwieramy w Muzeum POLIN nową wystawę "Tu Muranów", poświęconą historii tej dzielnicy Warszawy; Muranów był przed Zagładą centrum żydowskiego życia, w czasie okupacji niemieckiej został zamieniony w getto, a dziś mieści się tu nasze Muzeum. Projekty ŻDK towarzyszące wystawie obejmą wykłady i dyskusje, zajęcia dla szkół, a także występy społecznego Chóru POLIN. W czerwcu zapraszamy też na letnią odsłonę projektu "Łąka Leśmiana" – dyskusje o książkach i nie tylko – online. W lipcu i sierpniu planujemy działania już nie tylko w sieci, ale też m.in. spacery z przewodnikami POLIN w małych grupach oraz niedzielne popołudnia z poezją w plenerze.
Dzięki działaniom online docieramy do małych miejscowości i wielu nowych odbiorców, którzy wcześniej nie brali udziału w programach Muzeum. Poniżej piszemy więcej o wybranych programach.
Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile
19 kwietnia po raz ósmy zorganizowaliśmy akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, upamiętniającą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć" – połączyła nas i w tym roku, choć nietypowo, bo wirtualnie.
Można było uczestniczyć w akcji na wiele sposobów: przypinając wirtualny żonkil, stosując hasztagi #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile w mediach społecznościowych, oglądając wideospacery po miejscach pamięci dawnego getta warszawskiego czy słuchając wykładów, fragmentów książek czytanych przez Ambasadorów akcji lub koncertu.
W akcję włączyły się 934 szkoły, biblioteki i inne instytucje edukacyjne z całej Polski. Lokalni partnerzy zadeklarowali udział ponad 92 tysięcy uczestników. Przygotowaliśmy dla nich bogaty program i materiały edukacyjne online. W webinariach przygotowujących do akcji uczestniczyło 622 nauczycieli. W akcji potwierdziło swój udział 2835 wolontariuszy, z czego 534 wzięło udział w szkoleniach.
Akcja miała ogromny zasięg: 19 kwietnia hasztagi #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile zastosowano 1,5 miliona razy, strona polin.pl miała 62 000 odsłon, posty na Facebooku, Instagramie oraz Twitterze otrzymały 147 287 polubień, były udostępniane 14 262 razy oraz komentowane 3 978 razy. Internauci pobrali 15 322 szablonów żonkili do samodzielnego złożenia. Do gazet dołączono 130 000 naklejek z symbolicznym żonkilem.
Warsztaty online dla dzieci i młodzieży szkolnej
Od 23 marca do 30 maja niemal 9 000 uczniów wzięło udział w 414 warsztatach online, w tym 97 grup z miejscowości do 20 000 mieszkańców oraz 6 grup dzieci z niepełnosprawnościami. Zajęcia prowadzone były na żywo przez doświadczonych edukatorów i edukatorki.
Nauczyciele wysoko oceniają warsztaty, w internetowych ankietach chwalą m. in.: "przygotowanie edukatorki – sprawdzenie, skąd jest grupa i nawiązanie do historii lokalnej, wykorzystanie najważniejszych aplikacji edukacyjnych, takich jak mentimeter, quizziz"; "program dostosowany do wieku dzieci, ciekawe i różnorodne materiały"; "ciekawy i dynamiczny sposób prowadzenia warsztatów, angażowanie dzieci do aktywnego udziału". Aż 36% ankietowanych nauczycieli po raz pierwszy skorzystało z oferty edukacyjnej POLIN.
Dzień Dziecka z Muzeum POLIN świętowano w całej Polsce
Zamiast tradycyjnego pikniku z okazji Dnia Dziecka wyczarowaliśmy wirtualną krainę króla Maciusia: na stronie dziendziecka.polin.pl udostępniliśmy mnóstwo gier, quizów i innych zabaw. Był też koncert w Radiu POLIN, a znane aktorki czytały fragmenty książki Janusza Korczaka. Wspólnie z warszawskim Nowym Teatrem przygotowaliśmy premierę online "Piotrusia Pana" w reż. Łukasza Kosa. Jest to pierwsze w Polsce przedstawienie online dla dzieci z tłumaczeniem dialogów na polski język migowy, dokonywanym przez dwie osoby.
W dwa dni zgromadziliśmy przed ekranami ponad szesnastotysięczną publiczność z całej Polski (71% odbiorców, którzy wypełnili ankietę, było spoza Warszawy). Internauci chwalili program: "Zadania świetne. Zabawne i interesujące nie tylko dla dzieci – duża przyjemność dla rodziców".
Rekordy oglądalności portali wiedzy – Wirtualny Sztetl oraz Polscy Sprawiedliwi
Portal Wirtualny Sztetl umocnił się w prestiżowej grupie największych na świecie portali internetowych poświęconych historii i genealogii Żydów. W ramach projektu ŻDK strona ta gromadzi i udostępnia informacje o społecznościach żydowskich zamieszkujących tereny dawnej Rzeczypospolitej. Dokumentuje też to, co się dzieje we współczesnym polskim świecie żydowskim, a także w polskiej pamięci zbiorowej na temat Żydów.
Portal Polscy Sprawiedliwi publikuje ponad tysiąc opowiadań o ponad pięciu tysiącach ludzi – Sprawiedliwych i ocalałych Żydach. Nie unika trudnych pytań i dyskusji. W ramach projektu ŻDK stale rozwijamy kolekcję cyfrową, koncentrując się na relacjach dotyczących historii społeczności żydowskiej w Polsce.
Przez trzy miesiące (2 marca – 30 maja 2020 r.) portale odnotowały łącznie 935 400 odsłon. Wirtualny Sztetl odnotował w tym okresie 771 245 odsłon; Polscy Sprawiedliwi –164 155 odsłon.