Muzeum
19.04.2020

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2020. Dołącz wirtualnie!

Już po raz ósmy zachęcamy Państwa do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Po raz kolejny pragniemy upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku. W tym roku do grona Ambasadorów akcji dołączyli: nasi wolontariusze, Andrzej Seweryn, Barbara Kurdej-Szatan, Dorota Wellman, Dawid Podsiadło i Krzysztof Zalewski.

Tegoroczna edycja jest szczególna, bo i szczególne są warunki, z którymi przyszło nam się zmierzyć. W sytuacji, która zmusza nas do zachowania społecznego dystansu, jeszcze bardziej doceniamy wartość wspólnoty i ludzkiej solidarności

Akcji Żonkile od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć" – niech pamięć połączy nas i w tym roku, choć nietypowo, bo wirtualnie.

W tym roku, wyjątkowo, na ulicach Warszawy nie spotkamy wolontariuszy rozdających żonkile – symbol pamięci o Powstaniu. Możemy jednak wyhodować kwiat w domowym zaciszu. To proste i wcale nie wymaga ogrodniczego zacięcia.

  1. Wystarczy ze strony POBRAĆ SZABLON, wydrukować go i złożyć (pomoże nam w tym WIDEOINSTRUKCJA, widoczna także powyżej).
     
  2. Zdjęcie z gotowym żonkilem opatrujemy hasztagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile.
    Jeśli publikujecie post na Facebooku, koniecznie oznaczcie także nasz główny profil muzealny @polinmuseum.
     
  3. Co, jeśli nie mamy w domu drukarki? Nie wszystko stracone! Możemy zaangażować się w akcję, dodając nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku. Nakładka jest dostępna tutaj >>
     
  4. Zachęcamy także do dzielenia się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która pojawi się 19 kwietnia na profilach Muzeum POLIN w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter.
    Pamiętajmy o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile.
     
  5. Żonkilowe naklejki. W najnowszych wydaniach Tygodnika Powszechnego (zasięg ogólnopolski), Newsweeka (województwo mazowieckie) oraz w Stołecznej Gazecie Wyborczej dostępne będą komplety żonkilowych naklejek. Zachęcamy do naklejenia ich w widocznych miejscach, a także robienia z nimi zdjęć i pokazywania w mediach społecznościowych.
     
  6. Przygotowaliśmy także specjalną rocznicową grafikę, którą można wydrukować i powiesić w widocznym miejscu – na przykład w oknie. Grafika jest dostępna tutaj >>

W tych niepewnych czasach wspomnijmy tych, którzy ginęli bez żadnej nadziei, sami pielęgnując życzliwość, wzajemny szacunek, troskę o dobro wspólne i solidarność z potrzebującymi.

Choć nie możemy się spotkać, bądźmy tego dnia razem. Niech połączy nas Pamięć.

  • 19 kwietnia zachęcamy również do udziału w wirtualnych obchodach upamiętniających wydarzenia z 1943 r.
    Sprawdź program >> 
     
  • 20 kwietnia zapraszamy szkoły, biblioteki oraz instytucje z całej Polski do udziału w zajęciach edukacyjnych online.
    Sprawdź program >>

 

Akcję Żonkile 2020 wspierają:

 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej