Film

Zdążyć przed Panem Bogiem – film edukacyjny

"Zdążyć przed Panem Bogiem", klasyka polskiego reportażu oraz lektura obowiązkowa, jest dostępna w wersji filmowej. Zachęcamy do realizacji lekcji z wykorzystaniem filmu oraz przygotowanych przez nas materiałów edukacyjnych.

Akcja filmu toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznajemy losy młodego Marka Edelmana; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. 

Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana jest osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić…

Filmowe dialogi między Hanną Krall i Markiem Edelmanem stanowiących jedną z najbardziej przejmujących opowieści o powstaniu w getcie warszawskim przeczytali Maja Ostaszewska oraz Andrzej Chyra.

Animacja oraz materiały dydaktyczne zostały opracowane z myślą o pracy z uczniami i uczennicami klas 7-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.

Dostępne wersje:

  • napisy w języku polskim, angielskim i ukraińskim,
  • wersja z audiodeskrypcją,
  • wersja z tłumaczeniem na PJM.

Materiały dostępne >>

Informacje:

  • Czas trwania: ok. 18 minut,
  • Realizacja filmu: Hi-Story,
  • Scenariusz: Agnieszka Matan,
  • Produkcja: Muzeum POLIN.

Film edukacyjny na motywach książki "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall miał swoją premierę w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl