Wydarzenie
24.11.2022 - online

Żydowskie ABC: Polityka izraelska, czyli bałagan?

Ściana z kamiennych bloków, poprzerastana roślinnością. Na dole kamienne bloki są dużo większe niż na górze. Przed murem flaga Izraela, biała, z granatowymi pasami biegnącymi wzdłuż górnej i dolnej krawędzi. Na środku granatowa gwiazda Dawida.
fot. Leon Natan/Pexels

Izraelczycy, pytani o to, co sądzą o sytuacji politycznej w swoim kraju, często odpowiadają jednym słowem, znanym także w Polsce: "bałagan". Piotr Kowalik porozmawia o sytuacji politycznej w Izraelu, obecnej i na przestrzeni lat, z Michałem Wojnarowiczem, ekspertem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych ds. Izraela i Palestyny.

W ostatnich latach na rozdrobnionej izraelskiej scenie politycznej doszło do szczególnej sytuacji przedłużającego się pata, niemożności zbudowania stabilnego, większościowego rządu. Czy wynik niedawnych wyborów w Izraelu świadczy o tym, że sytuacja polityczna po długim okresie chaosu się ustabilizowała, czy jednak nie?

Podczas rozmowy z ekspertem zastanowimy się, czy wygrana prawicy i powrót Beniamina Netanjahu odzwierciedla zmianę w społeczeństwie izraelskim, czy tylko zmęczenie długimi rządami jego przeciwników i politycznym chaosem. Porozmawiamy także o tym, czy wynik niedawnych wyborów może mieć wpływ na proces pokojowy między Izraelem a Autonomią Palestyńską.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl